ABD’li askeri yetkili: Türkiye, Kobani’deki Amerikan gözlem noktasını bilerek vurdu

ABD’li askeri yetkili: Türkiye, Kobani’deki Amerikan gözlem noktasını bilerek vurdu

Washington Post'a konuşan Suriye'de görevli bir ABD'li askeri yetkili, Türkiye'nin dün gece Kobani'deki ABD gözlem noktasını bilerek vurduğunu söyledi. MSB konuyu yalanlayarak ‘Kesinlikle ABD ve Koalisyon askerinin vurulması söz...

Washington Post'a konuşan Suriye'de görevli bir ABD'li askeri yetkili, Türkiye'nin dün gece Kobani'deki ABD gözlem noktasını bilerek vurduğunu söyledi. MSB konuyu yalanlayarak ‘Kesinlikle ABD ve Koalisyon askerinin vurulması söz konusu değildir’ demişti.

Washington Post’a konuşan bir ABD'li askeri yetkili, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde başlattığı harekat sırasında Kobani'deki ABD gözlem noktasının hedef alınmasının kasti olduğunu söyledi.

Suriye'de bulunan ABD'li yetkili, sınırın Türkiye tarafından ABD gözlem noktasına birden fazla top mermisinin atıldığını söyledi.

Askeri yetkili, "Bu, ortağımız olan kuvvetlere yapacağımız türden bir şey değildi" dedi.

Söz konusu tepede bulundukları konusunda Türkiye'nin bilgi sahibi olduğunu kaydeden yetkili, gözlem noktasının hedef alınmasının kasıtlı olduğunu söyleyerek "Aylardır oradaydık ve tüm bölgede en açık bir şekilde belirlenen nokta orasıydı." dedi.

ABD’li askeri yetkili, olayın ardından ABD askerlerinin gözlem noktasını tahliye ettiği, ancak cumartesi günü ilerleyen saatlerde yeniden aynı noktaya döndüklerini söyledi.