Abdülhamid'den İngiliz'e 'hayali' tokat: İşte AKP'nin propaganda dizisindeki hatalar

Abdülhamid'den İngiliz'e 'hayali' tokat: İşte AKP'nin propaganda dizisindeki hatalar

Abdülhamid'den İngiliz'e 'hayali' tokat: İşt... AKP'nin Muhteşem Yüzyıl'a karşı başlattığı kendi Osmanlı dizisi "Payitaht Abdülhamid"in hatalarla dolu olduğu ortaya çıktı. Habertürk yazarı Murat Bardakçı ise "Tarihî, hem de iddialı bir tarihî dizi çekilirken öncelikle...

AKP'nin Muhteşem Yüzyıl'a karşı başlattığı kendi Osmanlı dizisi "Payitaht Abdülhamid"in hatalarla dolu olduğu ortaya çıktı. Habertürk yazarı Murat Bardakçı ise "Tarihî, hem de iddialı bir tarihî dizi çekilirken öncelikle riayet edilmesi gereken bazı hususlar vardır: Makul karşılanan dönem kaydırmaları dışında önemli teknik hatalar yapmamak, hele konu sarayda geçiyor ise o devir için çok önemli olan protokol kaidelerini gözardı etmemek ve telâffuza da azamî itina göstermek! İlk bölümü geçen hafta yayınlanan “Payitaht İstanbul'' dizisi bu hususlarda maalesef hatalarla dolu idi!" dedi.

Bardakçı'nın propaganda dizisindeki hataları da sıraladı. 

Dizideki bazı hatalar şöyle:

- Dizi, Sultan Abdülhamid’in Cuma selâmlığına gidişini gösteren bir sahne ile başlıyor, fonda mehter çalıyor, daha sonra fesli ve üniformalı saray müzisyenleri zurnalarla ve nakkarelerle padişahın huzurunda yine mehter musikisi icra ediyorlardı...

O devirde mehter ne arar? İkinci Mahmud’un 1826’da Yeniçeri Ocağı’nı kaldırması ile beraber tarihe mâlolan mehter Askerî Müze Müdürü Muhtar Paşa tarafından 1911’de, yani Sultan Abdülhamid’in tahttan indirilmesinden iki sene sonra ihya edilmiş; ilk askerî mehter takımı tâââ 1917’de, Enver Paşa’nın yayınladığı talimatname ile kurulmuştu. Abdülhamid’in iktidar senelerinde mehter değil, sadece saray bandosu vardı ve bu bando alaturka değil, Batı Musikisi eserlerini icra ederdi!

'ŞAPIIIIIRT DİYE PÜSKÜL ÖPMEK'

- Devlet erkânı, resmî merasimlerde tahtında oturan padişahın önüne tek tek gelir, hükümdarı önce “büyük temennâ'' denen şekilde selâmlar, tahtın yanında ayakta duran mabeyincinin tuttuğu saçağı ellerine alıp öper gibi yaptıktan sonra bırakır, yine bir “büyük temennâ'' ettikten sonra geri geri gider ve aynı selâmlamayı bir başka devlet adamı yapardı. Tahtın önünde ne öyle Payitaht İstanbul’da olduğu gibi sopaya bağlı bir püskül dururdu, ne de o püskülü şapıııırt diye öpme âdeti vardı!

AİLECEK YEMEKTEYİZ

- Padişahlar tarih boyunca yemeklerini tek başına yemişler, arada bir-iki istisna olmuş, Sultan Hamid sofraya bazen hanımlarından Müşfika Kadın Efendi ile oturmuştu. Ama bütün hanımların, mahdum beyin, yani bir şehzadenin iştirak ettiği, etrafta cariyelerin koşuşturduğu ve zengin köy sofrasını andıran cümbür cemaat bir kahvaltı, sadece Yıldız’da değil, Osmanlı’nın hiçbir sarayında asla mevcut olmamıştı!

- Bir şehzadenin hükümdara “Efendimiz'' yahut samimî anlarda “Pederim'' diye hitap etmek yerine “Baba, babacığım'' diyebilmesi ise ne mümkün?

Ve, telâffuz meselesi...

Sadece iki örnek vereceğim: Osmanlı İmparatorluğu’nun resmî adı “Devlet-i Aliyye''dir ve “Aliyye'' kelimesinin başındaki “A'', kısa okunur. Ama “Aliyye'', Payitaht İstanbul’da maaşallah uzatılıp çekiliyor, “Âliyye'' oluyor, yani devletin ismi bile yanlış telâffuz ediliyor! “Abdülkadir''in ortasındaki “a''nın uzun okunması gerektiği halde kısaltılıp azınlık şivesi gibi bozuk telâffuzu da işin cabası...

HAYALİ BİR TOKATLA ASIRLIK HINCIMIZI ALDIK

Senaryodaki bazı aşırılıklara, meselâ sakinliği, temkini ve protokole riayeti ile bilenen Sultan Abdülhamid’in İngiliz elçisinin suratına şrrrrak diye bir tokat aşkettiği sahneye ise, temas etmek istemiyorum. Zira şimdilerde yeni bir iftihar vesilesi edindik, bir dizide İsrail’e karşı operasyon mu yapıyoruz, o operasyonun sadece ekranda olduğunu gözardı edip sanki Kudüs’ü tekrar fethetmiş gibi övünme krizlerine giriyoruz ya... Payitaht İstanbul’da da öyle oldu ve hayalî bir tokatla İngiliz’e karşı asırlık hıncımızı çıkartıverdik!

Bunca masrafa girilip bu kadar danışmandan istifade edilerek çekilen bir dizi için sadece birkaçını yazdığım bu hatalar bile çok fazladır!

"Abdülhamid'den İngiliz'e 'hayali' tokat: İşte AKP'nin propaganda dizisindeki hatalar" haberi, 01 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır. 01 Mart 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan Abdülhamid'den İngiliz'e 'hayali' tokat: İşte AKP'nin propaganda dizisindeki hatalar haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Abdülhamid'den İngiliz'e 'hayali' tokat: İşte AKP'nin propaganda dizisindeki hatalar 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 22 Mayıs 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 20:15 Yüzlerce Çalışan İşsiz Kaldı! 10 Milyar Dolarlık Dev Şirket İflas Etti!
 2. 19:52 Mauro Icardi'nin Fenerbahçe Maçındaki Performansı
 3. 19:45 Tahran'da İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Heyeti İçin Büyük Cenaze Töreni
 4. 19:43 Fenerbahçe'nin Yabancı Hakem Talebi Süper Lig Gündemini Sarsıyor
 5. 19:37 Gazze'de İsrail Kara Saldırıları: Refah Kentinde Genişletilen Harekat Sivil Kayıplara Yol Açıyor
 6. 19:33 Beşiktaş, Jose Mourinho ile Görüşmelere Devam Ediyor
 7. 19:26 Ruhsal Acının Yeni Kaynağı: Bilim İnsanları Depresyonun Kökeninde "Fosil Virüsler" Buldu
 8. 19:26 Solmuş Çiçekleriniz Yeniden Hayat Bulsun: Bu Kolay Teknikle Yapraklarınızı Parlatın!
 9. 19:25 Çin'de Çevrimiçi Perakende Patlaması: Elektronik ve Mobilya Sektörü Yükselişte
 10. 19:22 Fenerbahçe Şampiyonluk İçin İstanbulspor Maçına Odaklandı!
 11. 19:14 Mirziyoyev'den Reisi'ye Taziye Notu
 12. 19:12 Alman Gazeteciler Birliği: İsrail'in AP Ekipmanlarına El Koyması Tepki Çekti
 13. 19:09 Beşiktaş, kupa finalinin hazırlıkları için idman yaptı!
 14. 19:06 İzmir'i Sis Bulutu Kapladı: Çöl Tozu ve Sağlık Riski
 15. 19:03 Sait Faik'in Ölüm Yıl Dönümü, Burgazada'da Anılarla Dolu Bir Etkinlikle Kutlanacak
 16. 19:02 Galatasaray maçı öncesi Konya'daki GS plakalı arac açığa çıktı!
 17. 19:00 Hasan Arat'tan açıklama: “Beşiktaş’ın DNA’sında kupa kaldırmak vardır”
 18. 19:00 İran lideri Reisi'nin helikopter enkazı nasıl bulundu? Ulaştırma Bakanı açıkladı
 19. 18:58 Schumer, Netanyahu'nun Kongre Daveti Mektubunu Reddetti: İlişkilerde Gerginlik Artıyor
 20. 18:53 Türk Kahvesinde Fiyat Artışı: Talepte Değişim ve Tüketici Tepkileri
Gündem Haberleri