Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş: Buradan belediye başkanına sorumluluk çıkarılmaz

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş: Buradan belediye başkanına sorumluluk çıkarılmaz

İBB’de başlatılan teftişe ilişkin konuşan Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Belediye Başkanı’nı sorumlu tutarsak kendimizi inkâr etmiş oluruz” dedi.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, HaberTürk yazarı Fatih Altaylı’ya, İBB’nin işe aldığı kişiler arasında terörle iltisaklı bireylerin oluğu iddiasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“Belediye kadrolarında terör örgütleri ile bağlantılı birtakım isimler olabilir. Buradan belediye başkanına sorumluluk çıkarılmaz” diyen Kurtulmuş, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bir terör örgütü ile ilişkili binlerce insan bulunduğu için Genelkurmay Başkanı’nı mı suçladık ki, belediye çalışanları arasında terörist bulunursa belediye başkanını suçlayalım? Böyle yaparsak kendimizi inkâr etmiş oluruz” ifadelerini kullandı.

Numan Kurtulmuş dün HaberTürk TV’de Mehmet Akif Ersoy’un programına katılmış, söz konusu konuyla ilgili olarak; “Büyükşehir Belediye başkanı ya da Büyükşehir Belediye Başkanlığına açılmış soruşturma söz konusu değil” demişti.

Altaylı, programdan sonra görüştüğü Kurtulmuş’un, “Belediye Başkanı’nın tedirgin olmasına gerek yok” ifadesiyle ilgili olarak, “Böyle söylemem gerektiği için böyle demedim. Böyle düşündüğüm için böyle dedim” dediğini aktardı.

Fatih Altaylı bugünkü yazısında  Kurtulmuş’un şu söylemlerine yer ayırdı: “Belediye kadrolarında terör örgütleri ile bağlantılı birtakım isimler olabilir. Buradan belediye başkanına sorumluluk çıkarılmaz. Eğer çıkarmaya kalkarsak o zaman Türk Silahlı Kuvvetleri’nde, yargıda, emniyette pek çok kurumda sayıları binlerle ölçülen terörist bulunup ayıklandı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bir terör örgütü ile ilişkili binlerce insan bulunduğu için Genelkurmay Başkanı’nı mı suçladık ki, belediye çalışanları arasında terörist bulunursa belediye başkanını suçlayalım? Böyle yaparsak kendimizi inkâr etmiş oluruz.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika