Adli Tıp, Aysel Tuğluk’un durumunu 3. kez inceleyecek

Adli Tıp, Aysel Tuğluk’un durumunu 3. kez inceleyecek

Adli Tıp Kurumu, Kandıra F Tipi Cezaevi’nde beş yılı aşkın süredir tutuklu olan ve demans teşhisi konulan eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un durumunu üçüncü kez inceleyecek.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, beş yılı aşkın süredir Kocaeli Kandıra cezaevinde tutuklu bulunuyor. Adli Tıp Kurumu, demans teşhisi konulan Tuğluk hakkında 15 Mart 2021 tarihinde “cezaevinde kalabilir” raporu verdi.

Tuğluk, avukatlarının talebi üzerine 13 Haziran Pazartesi günü, üçüncü kez Adli Tıp Kurumu’na (ATK) götürüldü. Tuğluk’un ağabeyi Alaattin Tuğluk, kardeşinin bu kez Adalet Bakanlığı’nın talebiyle hastaneye götürüldüğünü söyledi.

Medyascope’dan Özgecan Özgenç’in haberine göre, Aysel Tuğluk hakkında, yeniden bir infaz erteleme prosedürü başlatıldı. Tuğluk, 13 Haziran’da üçüncü kez Adli Tıp Kurumu’na (ATK) götürüldü.

Tuğluk’un ağabeyi Alaattin Tuğluk, kardeşinin iki gün önce ATK’ye götürüldüğünü belirterek “Son muayene sonrasında henüz karar çıkmadı. Bu defa Adalet Bakanlığı’nın talebiyle hastaneye götürüldü. Daha önce mahkeme kararlarıyla gidiyordu, bu sefer Bakanlık daha özel bir tavır sergiledi, ATK’den tekrar görüş istiyor” diye konuştu.

ADLİ TIP KURULU CEZAEVİNDE KALABİLİR DEMİŞTİ

Adli Tıp İhtisas Kurulu, Tuğluk’la ilgili hazırladığı 4 Şubat tarihli raporda “cezaevi sorumluluğunun tam olduğu” görüşüne varmıştı. 25 sayfalık raporda Tuğluk için sadece “hafif bilişsel bozukluk” tespitinde bulunulmuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem