Adli Tıp Kurumu, demans teşhisi konan Aysel Tuğluk’un durumunu üçüncü kez inceleyecek

Adli Tıp Kurumu, demans teşhisi konan Aysel Tuğluk’un durumunu üçüncü kez inceleyecek

Kocaeli Kandıra cezaevinde tutuklu bulunan ve 15 Mart 2021’de 'demans' teşhisi konulan eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, avukatlarının talebi üzerine 13 Haziran Pazartesi günü, üçüncü kez Adli Tıp Kurumu’na (ATK) götürüldü.

Beş yılı aşkın süredir Kocaeli Kandıra cezaevinde tutuklu bulunan ve 15 Mart 2021’de 'demans' teşhisi konulan eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk,  avukatlarının talebi üzerine 13 Haziran Pazartesi günü, üçüncü kez Adli Tıp Kurumu’na (ATK) götürüldü. Tuğluk’un ağabeyi Alaattin Tuğluk, kardeşinin bu kez Adalet Bakanlığı’nın talebiyle hastaneye götürüldüğünü söyledi.  

Adli Tıp İhtisas Kurulu Kocaeli Kandıra cezaevinde tutuklu bulunan ve daha önce 'demans' teşhisi konulan Tuğluk'la ilgili hazırladığı 4 Şubat tarihli raporda "cezaevi sorumluluğunun tam olduğu" görüşüne varmıştı.  25 sayfalık raporda Tuğluk için sadece "hafif bilişsel bozukluk" tespitinde bulunulmuştu.  

medyascope’dan Özgecan Özgenç’in haberine göre, 5 yılı aşkın süredir Kocaeli Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve demans teşhisi konulan eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk hakkında, yeniden bir infaz erteleme prosedürü başlatıldı. Hastalığı gün geçtikçe ilerleyen Tuğluk 13 Haziran’da üçüncü kez Adli Tıp Kurumu’na (ATK) götürüldü.

Tuğluk’un ağabeyi Alaattin Tuğluk, kardeşinin iki gün önce ATK’ye götürüldüğünü belirterek “Son muayene sonrasında henüz karar çıkmadı. Bu defa Adalet Bakanlığı’nın talebiyle hastaneye götürüldü. Daha önce mahkeme kararlarıyla gidiyordu, bu sefer Bakanlık daha özel bir tavır sergiledi, ATK’den tekrar görüş istiyor” diye konuştu.

 

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.