Afganistan hükümetinden Rusya, Hindistan ve Çin'e, 'Afganistan'daki terörle mücadeleye destek' çağrısı

Afganistan hükümetinden Rusya, Hindistan ve Çin'e, 'Afganistan'daki terörle mücadeleye destek' çağrısı

Kabil hükümeti Rusya, Hindistan ve Çin'e, 'Afganistan'daki terörle mücadeleye destek' çağrısında bulundu.

ABD öncülüğündeki NATO birliklerinin 11 Eylül'e kadar çekilmeyi planladığı Afganistan'da Taliban'ın ülke topraklarının yüzde 85'ini kontrol ettikleri yönündeki açıklamasının ardından, Kabil hükümeti Rusya, Hindistan ve Çin'e, 'Afganistan'daki terörle mücadeleye destek' çağrısında bulundu.

Afganistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Hamdullah Muhib, cuma akşamı yaptığı açıklamada, Afganistan'a Rusya, Çin ve Hindistan gibi ülkelerden verilecek herhangi bir teknik ve terör karşıtı desteği memnuniyetle karşılayacaklarını belirtti.

Dış yardımın Afganistan'ın içişlerine müdahale anlamına gelmemesi gerektiğini vurgulayan Muhib, şu ifadeleri kullandı: "Bir süper gücü, bir başka süper güç ile değiştirmek istemiyoruz. Barış ve istikrar, bölgedeki ve ötesindeki herkes ile işbirliği sağlanmasıyla mümkün. Ancak dış partnerlerimize ülkemizdeki savunma ve güvenlik güçlerinin terörle mücadelesine destek sağlamaları çağrısında bulunuyor, ancak bunun içişlerimize müdahale anlamına gelmemesi gerektiğini vurguluyoruz. Çin, Hindistan ve Rusya'dan, tüm dış partnerlerimizden gelecek teknik desteği memnuniyetle karşılarız."

 

Etiketler :