Ağrı'da 10 yaşındaki çocuğu istismar eden Nizamettin Şahin'in yargılandığı davada ilk duruşma: 'Aile ve tanıklar baskı altında'

Ağrı'da 10 yaşındaki çocuğu istismar eden Nizamettin Şahin'in yargılandığı davada ilk duruşma: 'Aile ve tanıklar baskı altında'

Ağrı'da 10 yaşındaki Ö.D.'yi istismar eden Ağrı Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Şahin’in tutuklu olarak yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

ABC Gazetesi | Büşra İlaslan

Ağrı’nın Alparslan Mahallesi’nde 16 Temmuz günü 10 yaşındaki ÖD'yi istismar eden Ağrı Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Şahin’in tutuklu olarak yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

Gazetecilerin alınmadığı duruşmada, olayı gördüğünü belirterek Nizamettin Şahin'in Ö.D.'yi istismar ettiğini emniyetteki ifadesinde anlatan tanık N.B. mahkemede olaya ilişkin hiçbir şey görmediğini söyledi. 

Kendi kızının da Nizamettin Şahin tarafından taciz edildiği iddianemede yer alan tanık N.B., heyet başkanının emniyetteki ifadesini hatırlatması ve neden yalan söylediğini sorması üzerine ''Çocuğu ben ordan ağlayarak çıkarken gördüm. Nizamettin Şahin, 'Ö.D. benden su istedi ben su verdim' demişti şimdi belki de su vermiştir bilmiyorum'' dedi. 

Diğer bir tanık P.C. ise başlangıçta bildiklerini anlatmaktan kaçındı. Tanık P.C. mahkeme başkanının yemin altında beyan verdiğini hatırlatması üzerine Ö.D.'nin istismar edildiğini gördüğünü ifade etti. 

'HUSUMETLİ OLAN BİRİNİN SANIĞIN EVİNE GİTMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR'

Sanık Nizamettin Şahin'in daha önceki ifadelerinde mağdur çocuğun ailesi ile husumetli olduğunu iddia ettiğini hatırlatan Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği avukatlarından Hande Gündoğdu şunları söyledi:

''Öncelikli olarak sanık sorgu hakimliğine verdiği ifadede Ö.D'nin ailesi ile husumetli olduğunu söylemesine rağmen mahkemedeki savunmasında mağdurun kendi evlerine gelip gittiğini, kızından ders aldığını söylemektedir. Husumetli olan birinin sanığın evine gitmesi mümkün değildir. Sanık iki beyanıyla çeliştiği gibi tanık P.C.'nin beyanından sonra sanık müdafii P.C'nin ailesi ile husumetli olduğunu söylemektedir. Burda sanık ve müdafii çelişmektedir.

'AİLE TEHDİT VE BASKI ALTINDADIR'

Sanık mağduru hile, yalan, tehdit ve zor kullanarak içeri götürmüş ve eylemini gerçekleştirmiştir. Aile tehdit ve baskı altındadır. Birçok kişi araya sokulmakta, para teklif edilmektedir. Sanık nüfuslu ve güçlü birisidir. Tüm hususlar göz önüne alınarak sanığın tutukluluk halinin devam edilmesine karar verilmeli ve iddianamede belirtildiği şekilde atılı suçlardan en üst sınırdan ve indirim yapılmaksızın cezalandırılmasını talep ederiz. 

'TANIKLAR BASKI ALTINDADIR'

Ayrıca huzurda reddedilmesine rağmen tanıklar soruşturmada olayı tüm ayrıntıları ile anlatmış ve tanık N.B. soruşturma beyanını reddetmesine rağmen ısrarla sorulduğu halde sessiz kalmış ve cevap vermemiştir. Tanık P.C. ise yalan tanıklığın suç olduğu hatırlatıldıktan sonra soruşturma beyanını tekrar etmiştir. Bu da P.C.'nin beyanına itibar edilmesi gerektiğini gösterir. Ayrıca tanıklar baskı altındadır. Bu durum da tutukluluğun devamı için bir sebeptir.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği avukatlarından Nilda Baltalı tanıkların baskı altında olduğunu yineleyerek, ''Mağdur ve tanıkların beyanları olayın hemen ardından sıcağı sıcağına alınmış olup itibar edilmelidir. Atılı suçun nitelikli hali oluşmuştur. Baskı hususu göz önüne alındığında sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesi talep olunur.'' dedi.

Nizamettin Şahin'in tutukluluğunun devamına karar verilerek duruşma 2 Şubat'a ertelendi.

(Davanın seyrini etkilememesi adına tanıkların isimleri değiştirilmiştir.)

0005.jpg

NE OLMUŞTU?

Nizamettin Şahin, Ağrı’nın Alparslan Mahallesi’nde 16 Temmuz günü 10 yaşındaki Ö.D’ye cinsel  istismarda bulunması gerekçesiyle “nitelikli cinsel istismar suçu” işlemekten sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği’nde tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Olayın üstünden haftalar geçmesine rağmen 10 yaşındaki Ö.D.’nin ailesine avukat desteği sağlanmadı ve aile Nizamettin Şahin ve yakınları tarafından tehdit edildi. Ö.D.’nin ailesi olayın üstünün kapatılmaya çalışıldığını belirterek sosyal medayadan yayımladıkları video ile yardım çağrısında bulundu. Ailenin çağrısı üzerine Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği davayı gönüllü olarak üstlendi.

Öte yandan Nizamettin Şahin'in Ağrı'nın 'ileri gelen' kişilerini de araya sokarak olayın üstünü kapatmaya çalıştığı, aileye para teklifinde bulunduğu iddiaları gündeme geldi.

Olaydan hemen sonra muayenesi yapılan ve hakkında fiziki ve psikolojik rapor düzenlenen 10 yaşındaki Ö.D. 1 ay sonra; 13 Ağustos günü evine çok sayıda üniformalı polis ve ambulans yollanarak ve aileye bu işlemin hukuki dayanağı ile amacı hakkında hiçbir açıklama yapılmaksızın zorla alınarak muayeneye götürüldü. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin  avukatları, Ö.D’nin zorla muayeneye götürülmesine ilişkin suç duyurusunda bulundu.

Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olaydan 2 ay sonra tamamladığı iddianamede, Ö.D açısından “çocuğun cinsel istismarı” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak” olmak üzere 2 ayrı suçtan şüphelinin cezalandırılması talep edildi. Ayrıca iddianamede Şahin’in başka bir çocuğa da cinsel saldırıda bulunduğu ve bu sebeple ceza istendiği yer aldı.

3. Sayfa