Ahlen‘ de katılımcı Meydan Projesi

Ahlen‘ de katılımcı Meydan Projesi

Gelecekte  Dr.-Paul-Rosenbaum-Platz Meydanı nasıl olmalı? Ahlen Belediyesi vatandaş katılımı başlattı.

Mehmet Tanlı

ABC Gazetesi / TELE1 TV Almanya Temsilcisi

Eski Madenci kenti, binlerce Türk vatandaşımızın yaşadığı Ahlen'de birileri için sadece Lunapark yeridir. Yani "Kirmesplatz..."  Bir başkalarının ise; Salı ve Cuma günleri kurulan koloninin  pazar yeri. 

Adını 1945 yılında kurulan Sahra Hastanesi'nin Başhekimi  Dr.Paul Rosenbaum'dan alan bu büyük meydana Ahlen Belediyesi yeni bir çehre vermek istiyor. 


Şu an gezici bir 'sirk‘ in konakladığı Meydan da her iki yılda bir Ahlenli firmaların ürünlerinin sergilendiği  "Neue Ahlener Woche - Yeni Ahlenliler Haftası‘‘ adlı fuar kurulmakta ve boş olduğu günlerde de meydan araç park yeri olarak kullanılmaktadır. 20 bin metre kare büyüklüğündeki bu büyük alanı çok yönlü kullanmak isteyen şehrin yöneticileri bu büyük potansiyele sahip meydandan yaş, cinsiyet, etnik kökene bakmaksızın daha iyi kullanmak istiyorlar. 

Ahlen Belediye Başkanı Dr. Alexander Berger konuyla ilgili olarak şunları söyledi: 

‘‘Bu meydan şehir planlaması için çok canlı, enteresan ve  önemli bir adres. Daha iyi ve çok yönlü kullanabilirsek şehrin sosyal yaşamına ve ekolojik havasına katkı sunacaktır. Meydanımızda insanlar buluşmalı, dinlenmeli diyaloğa girmeliler. Eskiden olduğu gibi yeniden etkinliklerin düzenlendiği ve hemşehrilerimizin aileleri ile birlikte rahatlıkla gelip oturabileceği zaman geçirebileceği bir meydan oluşturmak için çalışıyoruz.” dedi.


Fikirlerin rekabeti 8 Ağustosta başlıyor 


Meydanın yeni ve daha farklı kullanımı için bir yarışma açtıklarını ve Dijital Platform oluşturduklarını söyleyen Ahlen Belediyesi Şehir Planlama Dairesi Müdürü, Markus Gantefort;  "Bu aksiyonun tanınmış Dortmundlu Planlama Bürosu Post, Welters + Partner mbB tarafından yürütüleceğini‚ 8 ile 29 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek bu aksiyona tüm Ahlenlileri davet ediyoruz.  Özellikle göçmenlerden ve Türk kökenlilerin bu aksiyona katılmalarını, meydanın farklı ve çok yönlü kullanımı için fikirlerini, görüşlerini yazmalarını rica ediyoruz. Ahlen şehri, şehirde oturan herkesindir biz sadece yöneticileriyiz. Bu nedenle bu fikir referandumuna herkes katılmalı şehrimize yakışır bir meydan için çalışıyoruz" dedi. 


Konuya ilgi duyan şehir sakinleri, Türkiyeli göçmenler Dijital Platforma www.ahlen.de ve  Ahlen-App üzerinden ulaşacaklar. 


Dr.-Paul-Rosenbaum-Platz Meydanında Bilgi masası 

Ahlen Belediyesi Şehir Planlamacılarıyla ve Dortmundlu Planlama Bürosu yetkilileriyle Meydanın geleceği konusunda direkt konuşmak isteyenler ise 11 ve 14 Ağustos tarihlerinde saat 10.00-13.00 arasında kurulacak olan Bilgi Masasınada uğrayabilirler. 

 

dr-paul-rosenbaum-platz-meydani-ahlen.jpg


Fotoğraf: Tepeden Dr.-Paul-Rosenbaum-Platz Meydanına bakış
 

Dünya