Ahmet Davutoğlu’ndan ‘Bülent Arınç’ açıklaması: Daha önce söylemesini beklerdim

Ahmet Davutoğlu’ndan ‘Bülent Arınç’ açıklaması: Daha önce söylemesini beklerdim

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkalığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç'ın tartışma yaratan sözlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Muş'ta Sivil Toplum Kuruluşları ve kanaat önderleri ile bir araya geldi.

Burada, gazetecilerin Bülent Arınç'ın açıklamalarını hatırlatması üzerine konuşan Davutoğlu, önemli açıklamalarda bulundu.

''DAHA ÖNCE SÖYLEMESİNİ BEKLERDİM''

''Tecrübeli bir siyasetçi ve devlet adamı olarak bu görüşleri çok öncesinden zikretmesini beklerdim'' diyen Davutoğlu, ''Muhtemeldir ki Yüksek İstişare Kurulu’nda zikretmiş olması icap eder. O Yüksek İstişare Kurulu. Sadece Cumhurbaşkanı’nın eylemlerini meşrulaştırıcı bir görüntü, bir vitrin olarak değerlendirilmemesi icap eder. Oradaki bütün hepsinde tek tek tanıdığım, devlet tecrübesine güvendiğim bütün dostlarımızın gerek o toplantılarda gerek dışarda artık gidişatın yanlışlıkları konusunda adalet ve ekonomi alanında, insan hakları alanında yaşananlar konusunda, mutlaka görüş beyan etmesi gerekir'' ifadelerini kullandı.

''KAVALA VE DEMİRTAŞ'IN TUTUKLU YARGILANMALARINA KARŞIYIM''

Davutoğlu açıklamalarını, ''Gerek Demirtaş gerek Kavala dosyalarıyla ilgili ise, tutuklu yargılanmalara esastan karşıyım. Eğer bir suçlama varsa uzun süreli tutukluluk telafi edilemeyecek sonuçlar doğurur. Hukukçulara talimat verilmez. Hakimlere talimat verilmez. Bizim anlayışımız şudur; hakimler kendi vicdanlarıyla çalışırlar, savcılar dosyaları vicdanlarıyla oluştururlar. Ama maalesef Türkiye’de yürüyen bütün hukuki süreçlerde, ciddi hukuk zaafları var. O hukuk zaaflarının giderilmesi ve hukuk sisteminin gerçek anlamda tarafsız ve bağımsız kılınması esastır. Siyasi nitelikli herhangi bir yargılama sürecine esastan karşıyım'' ifadeleri ile tamamladı.

Politika