Ahmet Hakan fişleme haberi için özür diledi

Ahmet Hakan fişleme haberi için özür diledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun hedef gösterdi.

Hürriyet gazetesinde Montrö Bildirisi yayınlayan emekli amirallerin ailelerinin ifşa edilmesinin ardından Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan söz konusu haberle ilgili özür dileyerek haberi "hız kazası" olarak yorumladı.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop'un Montrö açıklamasıyla başlayan tartışmanın ardından  emekli amiraller bir bildiri yayınlamıştı. Bu bildiriyi AKP yandaşı yayın kuruluşları darbe çağrısı olarak yorumlarken Hürriyet gazetesi bildiride imzası bulunan emekli amirallerin ailelerinin kimliklerini açıkça ifşa edildiği skandal bir haber yayımlamıştı. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan söz konusu haberin hürriyet.com.tr çok kısa bir süre yayında kaldığını belirterek haberi,  "İnternet haberciliğinin kendine özgü hızının yol açtığı bir hız kazası" olarak yorumladı.   

İşte Hakan'ın yazısından ilgili bölüm Buradan açıkça ilan ediyorum: Bu haber, Hürriyet’in yayıncılık ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Hatayla yüzleşmek, yanlışa yanlış demek, özür dilemekten kaçınmamak... Tüm bunların erdeminin farkındayız.   Bu haberin mağdur ettiği herkesten ve okurlarımızdan özür diliyoruz.

EMEKLİ OLMAYANLAR BİLDİRİ YAYINLASAYDI

BUGÜN, “Emekliler darbe mi yapar? Emeklinin bildirisinden darbe çıkarmak da neyin nesi?” diyenler... Eğer emekli olmayanlar bildiri yayınlasaydı... Şöyle diyeceklerdi:  

“Ne var kardeşim bunda? Herkes konuşuyor, asker konuşmayacak mı? Bir grup asker, bazı konularda hassasiyetini ortaya koymuş, düşüncesini açıklamış. Ne var bunda? Buradan darbe iması çıkarmak da neyin nesi?”   Nereden mi biliyorum böyle diyeceklerini? Geçmişte emekli olmayan askerler bildiri falan yayınladıklarında hep böyle dediler de oradan biliyorum.

GENEL