Aile hekimleri bugün iş bırakıyor

Aile hekimleri bugün iş bırakıyor

Aile hekimleri, 30 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlanan ve 1 Temmuz'da yürürlüğe giren yeni yönetmeliğe karşı bugün iş bırakıyor.

Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği, 30 Haziran 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik, 1 Temmuz 2021’de yürürlüğe girdi. Aile hekimleri, bu yönetmeliğin çalışma koşullarını zorlaştırdığını savunuyor. Bu nedenle 16 Ağustos (bugün) ve 27 Ağustos’ta iş bırakma kararı alan aile hekimleri 28 Ağustos’ta da Ankara’ya yürüyerek burada bir miting gerçekleştireceklerini duyurdu.

Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu Başkanı Emrah Kırımlı, dün Medyascope’tan Edanur Tanış’a verdiği demeçte eyleme katılan hekim sayısının aşılama oranlarından anlaşılacağını söylemişti. Kırımlı, „Bir buçuk milyonun üzerinde aşılama yapılıyor günlük. Bunun altı yüz bini kadarı aile sağlığı merkezlerinde yapılıyor. Buradaki azalmayı ve salı günü artışı göreceğiz. Biz insanları aşısız bırakmayacağız, aşılarını salı günü yapacağız. Aile sağlığı merkezlerinin büyük bir kısmı kapalı olacak. İnsanlar çok acil işler için acil servislere gidebilirler“ ifadelerini kullanmıştı.

Kırımlı, eylemin sonuç alamaması durumunda iş bırakmaların ve eylemlerin devam edeceğini de söyledi.

Sağlık