AK Parti’de kriz derinleşti: Tayyip Erdoğan sonrası döneme hazırlık iddiası

AK Parti’de kriz derinleşti: Tayyip Erdoğan sonrası döneme hazırlık iddiası

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un, sosyal medyada kendisini hedef alan “Cumhur Frankfurt”a yanıtı “AKP’deki iç çekişmenin artık troller üzerinden yürütüldüğü” şeklinde değerlendiriliyor.

Gazeteci İbrahim Haskoloğlu’nun tutuklanmasının ardından sosyal medyada “Cumhur Frankfurt” olarak bilinen hesap, Şentop’u da etiketleyerek “Arkadaşa tütün ve temiz don lazımmış” paylaşımında bulundu.

KİME MESAJ VERDİ?

Şentop ise paylaşımına sert tepki gösterdi ve gazetecilere yaptığı açıklamada “Ankara küçük yer. Kimin kimin adamı, kimin sahibi olduğunu biliyor” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet’in haberine göre, Şentop’un asıl mesajını “AKP’li oldukları bilinen dışarıdaki bazı isimlerin, zaman zaman sosyal medya üzerinden örgütlenerek trollerle parti içini dizayn etmeye çalışanlara verdiğine” dikkat çekiliyor. “Kim bu troll hesapları kontrol etmeye çalışanlar” sorusuna ise yakın tarihte Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’nun da görevden alınması sürecinde adını duyuran “Pelikan grubu” örnek gösteriliyor. İletilmek istenen mesajları sosyal medyadan kamuoyuyla paylaşan grubun merkezinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın olduğu ifade ediliyor. Genel merkezde de pek çok ismin Albayrak’a yakın olduğunun altı çiziliyor.

İLK KEZ ORTAYA ÇIKTI

AKP genel başkanvekilleri Numan Kurtulmuş ile Binali Yıldırım arasında uzun süredir “bir çekişmenin yaşandığını”, Kurtulmuş’a karşı yeni bir “ekibin oluşmaya başladığını ve bu ekibin de ‘İzmir grubu’ olarak adlandırıldığı” gündeme gelmişti. Adalet ve Kalkınma Partisi içindeki bu grubun da giderek “güçlendiğinin” altı çiziliyor. AKP’de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve ekibinin de “güçlendiğine” vurgu yapılıyor. Parti içindeki bu gruplaşmanın da sosyal medyadaki “troll hesaplara” yansıdığına, son dönemde Adalet ve Kalkınma Partisi içindeki “güç savaşının” da “troller üzerinden yürüdüğüne” dikkat çekiliyor. Trollerin bu seferki hedefinin Şentop olduğu, AKP’de ise “Şentop’un yanıtıyla birlikte ilk kez troller üzerinden yürütülen savaşın gün yüzüne çıktığı” belirtiliyor. Şentop’un çıkışıyla “derinleşen troll kavgasında yeni bir sahnenin açıldığı” ve bu sahnede “Şentop’un savaşı ‘şimdilik’ durdurduğuna” işaret ediliyor. AKP’li pek çok milletvekilinin de Şentop’u arayarak “trollerden rahatsızlıklarını dile getirdikleri” ifade ediliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika