AK Partili belediye borç şampiyonu

AK Partili belediye borç şampiyonu

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Kamu Borç Yönetimi Raporu, kaynak dağılımında her zaman aslan payını alan AKP’li belediyelerin borçlanmada da birinciliği kaptırmadığı ortaya çıktı.

Rapora göre, “Hazine Alacak Stoku” 2021 yılının sonunda 20 milyar 622 milyon TL’ye ulaştı. Hazinenin toplam alacağının 10 milyar 471 milyon TL’sini yerel yönetimlerin borçları oluşturdu.

Belediyelerin Hazine’ye olan toplam borcunun yüzde 44,26’sını Adalet ve Kalkınma Partisi yönetimindeki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden kaynaklandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin toplam borcu, 4 milyar 635 milyon TL oldu.

BORCUNU ÖDEMİYOR

Tahir Büyükakın yönetimindeki idarenin Hazine’ye olan toplam 4 milyar 635 milyon TL’lik borcun 3 milyar 397 milyon TL’si ‘Anapara’, 1 milyar 238 milyon TL’si ise ‘Diğer’ kalemine yazıldı. Borçlu belediyeler arasında ilk sırada yer alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni, 1 milyar TL borç ile Adana Büyükşehir Belediyesi izledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre, toplam 20 milyar 622 milyon TL olan Hazine Alacak Stoku’nun 2 milyar 136 milyon TL’sinin vadesi geçti. Anapara kapsamındaki borcun 17 milyar TL olduğu, kalan 1 milyar 442 milyon TL’nin ise diğer borçlardan oluştuğu bildirildi.

İHALE SAYIŞTAY’A TAKILDI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin birçok ihalesi önceki yıllarda olduğu gibi 2020 yılı Sayıştay denetimlerine takıldı. Belediyenin temel ihale usulleri yerine, “Kamu ihalelerini adrese teslim” haline getirdiği gerekçesiyle eleştirilen pazarlık usulünü kullandığı belirlendi. İncelemeye göre, 2020 yılında gerçekleştirilen toplam 76 mal ve hizmet alımının ihalesi, pazarlık yöntemi ile yapıldı. İhale onay belgelerinde ise pazarlık yönteminin kullanılma gerekçesi, “açık, gerçekçi ve objektif olarak” ifade edilmedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yerel Gündem