AK Partili belediyenin millet bahçesine yargı “dur” dedi

AK Partili belediyenin millet bahçesine yargı “dur” dedi

AKP'li Samsun Büyükşehir Belediyesi, deniz kenarında bulunan geniş bir alanı millet bahçesi yapmak için 1 yıl önce meclisten karar çıkardı. Samsun Mimarlar Odası alınan meclis kararını yargıya taşıdı.

Samsun 3. İdare Mahkemesi, millet bahçesi projesi imar planının kanunlara uygun olmadığını ve kamu yararı bulunmadığını belirterek yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Sözcü’de yer alan habere göre, Samsun Büyükşehir Belediyesi geçen yıl ocak ayının ikinci toplantısında, içinde Bandırma Vapuru, Doğu Park, Tenis Kulübü, Nuri Asan Tesisleri, eski hayvanat bahçesi, fuar alanı, Ömer Halisdemir Toplantı Salonu, Atatürk Kültür Merkezi, Dijital Gösterim Merkezi, Valilik binası ve parkların bulunduğu deniz kenarındaki geniş bir bölgeyi millet bahçesi yapmak için meclis kararı aldı. Meclis kararında kamu yararı olmadığını belirten Mimarlar Odası Samsun Şubesi, Samsun 3. İdare Mahkemesi’ne dava açarak yürütmenin durdurulmasını talep etti.

Mahkeme, imar planının kanunlara uygun olmadığını, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan görüş alınmadığını, kamu yararı bulunmayan teklifte gerekli araştırma ve analizlerin yapılmadığı belirterek, “Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı Kanunun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına” karar verdi.

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Burak Şener, Başkan Mustafa Demir’i mahkeme kararına uymaya davet ederek, “Hukuka aykırı olarak alındığı tespit edilen meclis kararının, önceki yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarında olduğu gibi uydurma yeni meclis kararları ile yeniden gündeme getirilmeyeceğini temenni ediyorum” diye ifade etti.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.