AK Parti'li Ünal'dan açıklama: "15 Temmuz'un daha 4. yılı. kutlamamak olmazdı"

AK Parti'liler milli bayram törenlerine katılmamak için bahane bulmaya devam ediyor. Ak Parti'liler bu sefer de 30 Ağustos ile 15 Temmuz'u karşılaştırdı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal HaberGlobal'de Jülide Ateş'in sunduğu programa katıldı. Ünal, Koronavirüs gerekçe gösterilerek yasaklanan 30 Ağustos törenleri ile 15 Temmuz'u karşılaştırdı. "15 Temmuz kutlamaları henüz 4. yılında olduğu için erteleyemeyiz. Toplumsal olarak sonuçları olur" Mahir Ünal, FETÖ konusunda CHP'nin kendilerini uyarmadığını ifade etti. Ünal konuyla ilgili sorulara şöyle yanıt verdi:

FETÖ'nün siyasi ayağı kim ya da kimler?

-İsmet Özel der ki; "Her şey ben yaşarken oldu, bunu bilsin insanlar." Aslında her şey biz yaşarken oldu. Yani FETÖ de, 15 Temmuz darbesi de, 7 Şubat MİT krizi de biz yaşarken oldu. FETÖ'cü dediğimiz insanlar, 1995'te, 99'da, 2008'de, öğretmen olarak, hakim ya da savcı olarak ya da emniyet mensubu olarak hayatın içerisinde bizimle birlikte yaşayan insanlardı. Sivil toplum örgütü görünümlü yapı bir gün devleti ele geçirmek istediğinde bunların aslında bir dini yapı olmadığı, sivil toplum kuruluşu olmadığını gördük. Bu yapı siyasetle kurduğu ilişkide siyaseti aşağıların aşağısı olarak görüyor. Siyasete sızmayı hiçbir zaman düşünmediler. Siyasetle kurdukları ilişkide de son derece açık oldular. AK Parti ile kurdukları ilişkide de son derece açık oldular. AK Parti'nin iktidara gelmesinden sonraki süreçte AK Parti'nin vesayetle ve darbelerle olan mücadelesinde, AK Parti bütün demokrasi yanlısı, darbe karşıtı sivil toplum örgütlerini yanına aldığında bunlar da geldiler. AK Parti'nin yanında kümelendiler. Ama siyasete sızmayı düşünmediler. 2013'ten sonra AK Parti bütün kongrelerinde aday seçimlerinde ince eledi sık dokudu. Burada diğer siyasi partilerin özellikle CHP'nin 17-25 Aralık ve özellikle 15 Temmuz'dan sonra kullandığı söylem, dil ve ortak hareket biçiminin kendi içlerinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Dini yapıların bundan sonra devlete sızmasını nasıl engelleyeceksiniz?

-Şimdi öncelikli olarak bu yapılar 1985'te soruları çalmaya başlıyorlar, 96'da soruları kendileri yazmaya başlıyorlar. Yani bu tarihi AK Parti ile başlatmak haksızlık olur. Bu yapı zaten bir dini grup değildir. Bir geleneğe yaslanmaz, irfan geleneğinin bir parçası değildir. Kuruluşu itibariyle devleti ele geçirmeyi hedef edinmiş bir yapıdan bahsediyoruz. Orduda 2004 yılında biz sizi uyardık diyorlar. Ben de onlara diyorum ki siz bizi FETÖ ile ilgili uyarmadınız, irtica ile ilgili uyardınız. Zaten sizin irtica söyleminiz FETÖ'yü doğurdu. Yani insanların dinini, inancını yaşam tarzını yasaklama girişimi maalesef FETÖ'yü doğurmuştur. Kaynak: AKP'li Mahir Ünal "FETÖ'nün siyasi ayağı kim" sorusuna öyle bir yanıt verdi ki...