AK Partili vekillerin telefonları susmuyor

AK Partili vekillerin telefonları susmuyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin emeklinin bayram ikramiyesine zam yapılmayacağını duyurmuştu. Bilgin, “Bayram ikramiyelerine yönelik artış gündemimizde yok” demiş, ödemelerin ise 27-29 Nisan’da yapılacağını açıklanmıştı.

Dün de iktidar medyası zammın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ‘bütçe itirazı’ nedeniyle yapılmadığını geçmişti. Hürriyet gazetesi yazarı Nuray Babacan ise bugün kaleme aldığı yazısında karar sonrası AKP’li vekillerin ‘telefonlarının susmadığını’ belirtti, “Şimdi milletvekilleri, seçmenlerinin kırgın ve kızgın telefonlarıyla muhatap olmak zorunda” diye yazdı.

Babacan’ın yazısının ‘Vekilleri terleten telefonlar’ bölümü şöyle:

“Emekli ikramiyesinin artırılmayacağının açıklanmasının hemen ardından, iktidar partisi kulisindeki milletvekillerinin telefonları çalmaya başladı. Emekli seçmenin serzeniş ve tepkisini yumuşatmaya çalışan vekillerin ter döktüğünü biliyoruz. Konu, bundan iki hafta önce AK Parti Genel Merkezi’nde art arda yapılan toplantılarda gündem oldu.

Bayramlarda verilen emekli ikramiyesinin artırılması, hatta bu rakamın 1100 TL’den 2000 TL’ye çıkarılması gerektiğini söyleyenler oldu. Bunun çok fazla olacağını dile getirip, ‘enflasyon oranında artış verelim, bunu da Meclis’te görüşülen yasalardan birinin içine koyalım’ noktasına kadar gelindi. Ne olduysa bundan sonra oldu. Kamuoyunun ve vekillerin dalga dalga konuştuğu bu konu, önce Maliye Bakanlığı’na sonra da Çalışma Bakanlığı’na takıldı.

Artıştan vazgeçilmesinde Maliye Bakanlığı’nın ‘kaynak yaratamayız’ gerekçesinin etkili olduğu belirtildi. Yapılan toplantılarda, emeklilere verilen 1100 liralık ikramiyenin iki bayram için maliyetinin 25 milyar lira olduğu, 100 liralık artışın 4-5 milyar lira ek maliyet yaratacağı bilgisinin paylaşıldığı öğrenildi. Şimdi milletvekilleri, seçmenlerinin kırgın ve kızgın telefonlarıyla muhatap olmak zorunda. İki gündür telefonlar susmuyor. Bütün bunlar, konunun çok kötü yönetildiğini göstermiyor mu?”