Akatlı: Hayır diyenler bu beş benzemez örgütün tümüne birden üye!

Akatlı: Hayır diyenler bu beş benzemez örgütün tümüne birden üye!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, kamudan ve akademide yapılan tasfiyeler, sanatçı ihraçları ve 'Hayır' diyenlere yönelik saldırılara ilişkin basın açıklaması yaptı, 'Hayır demek...

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, kamudan ve akademide yapılan tasfiyeler, sanatçı ihraçları ve 'Hayır' diyenlere yönelik saldırılara ilişkin basın açıklaması yaptı, 'Hayır demek suç mu?" diye sordu. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yaptığı basın açıklamasına, "Başkanlık sistemini istememek, neden istemediğini açıklamak, karşı çıkmak suç mu? Barış istemek suç mu? Düşünmek, ifade etmek suç mu? Adalet aramak, huzur ve refah içinde yaşamak istemek suç mu? Ekonomik çöküşün eşiğindeki ülkemizin refahı, çıkışı için çözümü, üretimi, büyümeyi sağlayacak akademik akıl, bilim neden KHK kıskacında?" sorularıyla başlayan Akatlı, "Meclis neden ülkemizin kemikleşen sorunlarına çözüm aramak, yoksulluktan kurtulmak için çalışmak, eşit yurttaşlık, bağımsız ve adil yargı için düzenlemeler yapmak yerine “başkanlık da başkanlık'' diye krizin eşiğindeki ülkemizi bir referandum ile 190 milyon liralık ek yükün altına sokarak seçime gitmek ister? Madem tek amaç tek adam olmak o zaman yeniden soruyorum hayır demek suç mu?" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en köklü ve uluslararası saygınlıkta örnek üniversiteleri, birbirinden kıymetli akılları, aydınları, akademisyenlerinin KHK'ların hedefinde olduğunu belirten Akatlı, "Süreç darbe girişimiyle mücadeleden, iktidarın kendileri gibi düşünmeyenlere yönelik darbesine dönüştü" diye konuştu.

BU FAKÜLTELERE KİLİT TEHLİKESİ

15 Temmuz sonrası süreçte 241'i 'Barış imzacısı' toplamda 4 bin 811 akademisyenin ihraç edildiğini belirten Akatlı, "Ankara Üniversitesi’nin 5 fakültesi fiilen çöktü. SBF, DTCF, İLEF, EBF ve AÜHF’de neredeyse bölümlerin kapısına kilit vurulacak boyutta tasfiye söz konusu" dedi.

Anayasa değişikliği paketinin görüşülmeye başlandığı günden bugüne 'Hayır' diyenlere yönelik en az 20 saldırı gerçekleştiğinin altını çizen Zeynep Altıok Akatlı, "Hayır kampanyası yürüten en az 44 kişi gözaltına alındı, 3 kişi tutuklandı. Madem bir referandum var iki seçenekten biri olan hayır tercihini dillendirmek neden suç? Evet tercihini tarafsız olması gerekirken yasal olmayan şekilde dillendiren kaymakamlar, rektörler; yandaş kanallar, ana haber bültenleri meşru ama Hayır diyen herkes terörist öyle mi? Hayır şarkısı söyleyen kadınlar, Hayır diyen gençler neden polis takibinde, neden gözaltında?" ifadelerini kullandı.

'HAYIR DİYENLER BU BEŞBENZEMEZLERE ÜYE'

"Bilime dayalı eğitimin olmadığı yerde demokrasiyi çoğunluğun hükümdarlığı zannetmeleri de doğal" diye konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı, "Öyle bir hal ki kendilerine oy vermeyen %49'un tamamı terörist! Herkes PKK'lı, DHKP-C’li, FETÖ'cü hatta “yetmez ama evet'' bu beş benzemezin tümüne birden üye. Bir tek IŞİD’li demeye kıyamıyorlar. Öyle benimsemişler kimseye yar edemiyorlar. Herkes kendileri gibi düşünceden, akıldan, muhakemeden uzak sanıyorlar, kimse sormaz sanıyorlar" şeklinde konuştu.

Akatlı, "Hayır demek işte tüm bunların yalın gerçekliğinden ötürü suç. Yanlışı gören, ülkesi için kaygı duyan, bilimsel eğitim ve bağımsız yargıya sahip çıkan, barış isteyen akademisyenlere, sanatçılara duydukları hınç ve bu tarihin en ağır benzersiz baskı günlerinin utanç KHK'ları da korkudan" dedi.

'İHTİYACIMIZ OLAN ŞEY ADİL BİR İKTİDAR'

CHP İzmir Milletvekili Akatlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sadece düşüncelerini ifade ettikleri için, sendikalı olup itirazlarını eylemlerle dile getirdikleri için, barış istedikleri için, direnme ve protesto haklarını kullandıkları için, toplumu aydınlattıkları için ya da kısaca ''hayır’ dedikleri için işinden, ekmeğinden, geleceğinden edilen tüm kamu emekçilerinin, tüm aydınlanma savaşçılarının yanındayız. Her biri adalete kavuşana kadar işlerine dönene kadar direnç ve kararlılıkla mücadelelerine sahip çıkacağız. Ömürlerini adadıkları mesleklerini onlara AKP bahşetmedi ki tek bir adamın hıncı ve hırsı uğruna onun iktidarının koruyucuları dilediği zaman ellerinden alsın. Onlar dönecek, tıpkı 12 Eylül’ün 1402’lik aydınları, akademisyenler nasıl üniversitelerine geri döndüyse bugün ihraç edilen akademisyenler de geri dönecekler. Bu hukuksuz kararların altında imzaları olanlar da hukuk çerçevesinde bunun bedelini ödeyecekler. 

Biz bize emanet edilen bu cumhuriyeti atalarımızdan aldığımız ışıkla çocuklarımıza devredeceğiz. İhtiyacımız olan rejim değişikliği değil, Yeni bir Türkiye değil yeni ve adil bir iktidardır."

Akatlı'nın basın açıklamasının videosu:

">