Akıllı telefon fiyatlarında küresel artış kapıda

Akıllı telefon fiyatlarında küresel artış kapıda

Şu sıralar dünya gündeminde birkaç önemli başlık bulunuyor. Bu başlıklardan bir tanesi de gittikçe derinleşen çip sıkıntısı. Pek çok telefonda fiyat artışına gidilecek .

Bilindiği üzere üst seviye çiplerin üretimini gerçekleştiren şirket sayısı hayli sınırlı. Hatta dünyadaki üst seviye çip talebinin büyük bir kısmını TSMC tek başına karşılıyor.

Hal böyle olunca çip sıknıtısı da kaçınılmaz bir hal aldı. Bu sıkıntının ortaya çıktığı ilk sektör konsol ve otomotiv oldu. Sonrasında sıkıntı akıllı telefonlara da yansıdı. Özellikle de üst segment cihazların üretiminde çok büyük sorunlar yaşanıyor.

akilli-telefon.jpg

Hali hazırda giriş ve orta segmentteki modellerde bir sorun yok. Yani bu modeller çip sıkıntısından etkilenmeyen modeller. Lakin söz konusu üst segment cihazlar olduğunda iş tamamen değişiyor. Hatta önümüzdeki süreçte üst segment cihazlarda kullanılan çiplere zam gelmesi de olası görünüyor.

Peki zam durumunda nasıl bir yol izlenecek? Dürüst olmak gerekirse bu konuda yapacak çok bir şey yok. Hali hazırda ülkemizdeki telefon fiyatları zaten yüksek. Bir de işin içerisine küresel zamlar girerse bizler için üst segment cihazlar almak hayal olabilir. Elbette yine de bekleyip göreceğiz.  

Biseksüel Superman iyi karşılanmadı! DC polis talep etti

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji