Akit yazarı çocuk yaşta evliliği savundu

Akit yazarı çocuk yaşta evliliği savundu

Ali Karahasanoğlu, çocuk yaşta evliliği savundu. Türkiye için “Bugünkü hukuki sistem 15 yaşını doldurmuş kişiye evli gibi yaşamayı serbest görüyor” diye iddia etti.

Akit yazarı Ali Karahasanoğlu, “Bunu da istediler: Akrana lolitalık serbest olsun!” başlıklı yazısında ‘rıza’ söylemini savunanlara yüklendi. Türk Ceza Kanunu’nun İslam’a uygun olmamasını eleştiren Karahasanoğlu, “Evlilik çatısı altında birliktelik kanunda yasak.. 15 yaşındaki kişi, birisi ile evlenmek istediğinde, kanun ona “Hayır evlenemezsin” diyor..” ifadelerini kullandı. 

Karahasanoğlu yazısında şunları söyledi:

Ankara 47. Asliye Ceza Mahkemesi’nin  “15-18 yaş aralığındaki küçük, evlenmeden birisi ile rızası dahilinde metres ilişkisi yaşarsa, kendisine tecavüz edilmiş olur. 15-18 yaş aralığındaki küçüğün rızası, rıza değildir. Bu yaştaki küçükle ilişkiye giren, şikayet halinde ceza alır. Bunda Anayasa’ya aykırı bir durum yok” şeklinde bir karar verdiğini söyleyen Karahasanoğlu, özetle şöyle yazdı:

Vay, sen misin 15-18 yaş aralığındaki çocuklara metres hayatını kısıtlayan.. Hemen saldırıya geçtiler.. 2004 yılında AK Parti’ye yanaşarak, Türk Ceza Kanunu’nun yapılmasında sol kafanın zehrini maddelere akıtan, daha sonrasında da hukuk fakültesi dekanlığına getirilen, şimdi ise hâlâ hukuk fakültesinde öğretim üyeliğine devam eden Adem Sözüer bakın nasıl yorumlamış, Anayasa Mahkemesi kararını: “Salt ahlakçı bir karar”.. Vay vay vay.. Rizeli hukukçuya bakın.. “Salt ahlakçı karar” imiş. Ne olacaktı, Sözüer bey.

Ne istiyorsunuz. Kimin, kimle yattığının belli olmadığı kadın programlarındaki, 18’ini doldurmuşların dünyasının, 15 yaşındaki çocuklara da teşmil edilmesini mi istiyorsun? Hani 15 yaşını doldurmuş küçükler, daha çocuk idiler? Düne kadar, onların cinsel ilişkiye rızası diye bir şey olmayacağını söylüyordunuz.. Hatta şimdi bile, “Karşı taraf akranı ise, rıza var sayılır. Karşı taraf akran değilse, rıza yoktur” şaklabanlığını yapmaya devam ediyorsunuz.. Hukukun neresinde böyle bir şaklabanlık yapmanızı öngören bir açık nokta var? Ki, bunu yapabiliyorsunuz'' diye ifade etti.