AKP, usulsüzlük iddialarının ardından RTÜK adayını değiştirdi

AKP, usulsüzlük iddialarının ardından RTÜK adayını değiştirdi

RTÜK’te boşalacak 3 üyelik için aday adayları belirlendi. Adalet ve Kalkınma Partisi kendisine düşen 2 üyelik kontenjanından birini MHP’ye ayırırken, usulsüzlük iddialarıyla gündeme gelen adayını değiştirdi.

RTÜK’te boşalacak 3 üyelik için aday adayları belirlenerek Meclis Başkanlığına sunuldu. AKP, çeşitli usulsüzlük iddialarıyla gündeme gelen Mehmet Çakırtaş’ı RTÜK üyesi yapmaktan vazgeçti. AKP’nin yeni adayı eski Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş oldu.

RTÜK’te AK Parti kontenjanından seçilen 1, Milliyetçi Hareket Partisi kontenjanından seçilen 2 üye olmak üzere 3 üyenin görev süresi temmuz ayı sonunda dolacak. Meclis Başkanlığı yeni üye seçimi için yaptığı hesaplamada boşalan 3 üyeliğin 2’sinin AK Parti, 1’inin ise Milliyetçi Hareket Partisi kontenjanı olduğuna karar verdi. Partilere belirlenen kontenjanlar için adaylarını bildirmesi için yazı yazıldı.

AKP, kendisine düşen iki kontenjandan birini MHP’ye ayırdı. Bu isim MHP’ye yakınlığı ile bilinen Türkgün Gazetesi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karataş oldu. Adalet ve Kalkınma Partisi diğer kontenjan içinse Mehmet Çakırtaş’ı belirledi. Daha önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Özel Kalem Müdürlüğünü yapan Çakırtaş’ın adı şehir hastanelerinde yakınlarına kiralanan işletmelerle ve kendisine tahsis edilen lojmanı bakanlıkça tadilat yapıldıktan sonra satın almasıyla gündeme gelmişti.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, bu durum tartışmalara neden olunca Adalet ve Kalkınma Partisi adayını değiştirdi. AKP’nin yeni adayı eski Adalet ve Kalkınma Partisi Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş oldu. Milliyetçi Hareket Partisi kendisine ayrılan 1 üyelik için ayrıca Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin basın danışmanı Deniz Güçer’i aday gösterdi.

Yasalara göre RTÜK seçiminde her üyelik için iki aday gösteriliyor. Teamüllere göre partilerin belirlediği aday listesinde ilk sırada olan isim seçiliyor. Meclis Başkanlığına sunulan listeye göre adaylar şu isimlerden oluştu:

AK Parti kontenjanına düşen 2 üyelik için adaylar:

Mehmet Daniş Mete Hacıarifoğlu Alptekin Deniz İyigün Orhan Karataş

MHP’ye kontenjanına düşen 1 üyelik için adaylar:

Deniz Güçer Mustafa Yiğit

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv