'AKP'de reform kulislerini en fazla Maliye Bakanı yapıyor'

'AKP'de reform kulislerini en fazla Maliye Bakanı yapıyor'

Sözcü Gazetesi Yazarı Deniz Zeyrek, yazdığı yazıda AKP içinde reform tartışmalarını ve kulislerini aktardı.

Sözcü Gazetesi Yazarı Deniz Zeyrek, yazdığı yazıda AKP içinde reform tartışmalarını ve kulislerini aktardı.

MALİYE BAKANI EN FAZLA KULİSİ YAPAN İSİM

Zeyrek yazısında, AKP içerisinde ekonomi ve hukuk alanındaki reformlara ilişkin en fazla kulis yapan ismin Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan olduğunu belirtti. 

Deniz Zeyrek söz konusu durumu,  "Hükümetin insan hakları eylem planı ve reform paketinin bir an önce açıklanması için AK Parti'de en çok kulis yapan kim biliyor musunuz? Mali disiplin konusunda ipleri eline almaya çalışan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan. Bir AK Parti kurmayına göre ekonomi yönetimi, kendilerine 'İnsan hakları eylem planı mı, yargı reformu mu? Ne yapacaksanız bir an önce yapın! Aksi takdirde kötü gidişatın önüne geçemez, sürdürülebilir bir iyileşme yakalayamayız' uyarısı yapmış" ifadeleri ile yazdı. 

''DIŞ TİCARETİ ARTTIRABİLMENİN YOLLARINI ARIYORLAR''

Zeyrek ayrıca, ''Ekonominin yeni patronları bir yandan döviz, enflasyon ve faiz üçgeninde bir istikrar yakalamaya çalışırken, bir yandan da Türkiye'nin kaynak sorununu çözmeye çalışıyorlar. Bu kapsamda doğrudan yabancı sermaye ve yabancı yatırımları çekebilmenin, dış ticareti artırabilmenin yollarını arıyorlar" değerlendirmesini yaptı'' değerlendirmelerinde de bulundu. 

''EN ÇOK ELVAN SEVİNECEK''

"Ne yazık ki bu amaçla yaptıkları görüşmelerde önlerine hep Türkiye'deki siyasal atmosfer ve hukuk devletinin, demokrasinin durumuna dair eleştiriler çıkıyor. Büyük ihtimalle ekonomiyi yöneten isimlerin AK Parti yönetimini reformlar konusunda uyarması, sıkça 'reform şart' mesajı vermesi de bu durumdan kaynaklanıyor" ifadelerini kullanan Zeyrek, "Bakın göreceksiniz, AK Parti ve Erdoğan hükümeti insan hakları eylem planıyla, yargıda reform paketini iki hafta içinde gündeme getirirse, buna en çok Bakan Lütfü Elvan ve ekonomi yönetimi sevinecek" diye yazdı.

Politika