AKP’de seçim hazırlıkları… İşte detaylar

AKP’de seçim hazırlıkları… İşte detaylar

Muharrem Sarıkaya Habertürk'te yayınlanan yazısında AKP’nin seçim hazırlığına ilişkin dikkat çeken ifadelere yer verdi.

Yazısının başında muhalefetteki parti liderlerinin erken seçime ilişkin konuşmalarına yer veren Muharrem Sarıkaya, “Şurası açık ki, Erdoğan’ın hafta başından bu yana partisinin il kongrelerinde seçime hazır olmalarına dönük sözler söylemesi, muhalefette böyle bir algıya neden olmuş. Ancak Erdoğan, seçim bittiği günün ertesinde de bu yaklaşımı sergiliyor…” ifadelerini kullandı.

Yazısının devamında yeni sistemle birlikte yüzde 10 seçim barajının anlamsızlaştığını ve AKP ile MHP’nin seçim barajını düşürme planlarına dikkat çeken Sarıkaya, AKP ve MHP arasındaki tartışmalı konuya da dikkat çekti.

“En tartışmalı konu, AK Parti’nin bunun yanında getirmek istediği daraltılmış bölge uygulaması. İlk kez Özal döneminde uygulanan ve 1987 seçiminde büyük avantaj sağlayan sisteme benzer bir uygulama hedefleniyor. Anımsanırsa, muhalefetin başvurusu sonucu 1995’in Kasım ayında Anayasa Mahkemesi bu uygulamayı seçimde adalet unsurunu ortadan kaldırdığı için iptal etti” diye yazan Muharrem Sarıkaya, AKP’nin teklifi ve MHP’nin karşı çıktığı konuyu ise şöyle anlattı:

“Getirilmek istenen ise Özal’ın getirdiğinin Anayasa Mahkemesi’nden iptal görmüş olması da dikkate alınarak daha farklı. Buna göre bir seçim bölgesi 5 veya 7 milletvekili ile sınırlanıyor. Örneğin, 5 milletvekili ile sınırlı daraltılmış bölgeye geçilirse bugün 3 seçim bölgesi olan İstanbul 20 seçim bölgesine ayrılıyor. Getirilmek istenen sistemde milletvekili sayısı beşten aşığı olan iller ise tek seçim bölgesi kabul ediyor. Bu da büyükşehirlerde seçim barajının %20’ye çekilmesi anlamına geliyor ki iki parti dışında milletvekili çıkaracak parti kalmaz.

MHP DARALTILMIŞA KARŞI

Bu açıdan daraltılmış bölge uygulamasına MHP lideri Bahçeli bunun başka sorunlara da neden olacağını belirterek karşı çıkıyor.”

Sarıkaya yazısının son bölümünde ise, “Her ne olursa olsun, bu ülkede üç şey tartışılmaya başlandığında sonunda oluyor. Bunlardan biri af, diğeri terhis, sonuncusu da seçim...” ifadelerini kullandı.

Politika