AKP'den 2020 hedefi: 'Toplumsal barış' ve 'huzur' Diyanet'e emanet ediliyor!

AKP'den 2020 hedefi: 'Toplumsal barış' ve 'huzur' Diyanet'e emanet ediliyor!

Saray'ın 2020 hedefleri arasında "toplumsal barış" ve huzuru Diyanet'e devretmek yer alıyor. 2020 yılı için hazırlanan programda, toplumsal problemlerin

Saray'ın 2020 hedefleri arasında "toplumsal barış" ve huzuru Diyanet'e devretmek yer alıyor. 2020 yılı için hazırlanan programda, toplumsal problemlerin dini yayınlarla aşılması beklenirken, Diyanet İşleri Başkanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile TRT’nin birlikte çalışması hedefleniyor.

AKP hükümetinin 2020 Yıllık Programı’nda yer verdiği Kalkınma Planı’nda, nitelikli din hizmetleri ile toplumun birlik, beraberlik, barış ve huzuruna katkı sağlanacağı, yaygın din eğitiminin toplumun tüm kesimlerine ulaştırılacağı hedefi belirlendi.

DİYANET'TEN 'EĞİTİM FAALİYETLERİ VE SOSYAL ETKİNLİKLER'

Manevi destek hizmeti ile ulaşılan kişi sayısının artırılması da hedefler arasında yer alırken bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığının çalışma yapacağı belirtildi. Aile ve dini rehberlik vaizliği, gençlik koordinatörü ve manevi danışmanlık çalışması yürütüleceği ifade edildi. Göç hizmetleri merkezinde KAGEM ile Sosyal Destek ve Eğitim Merkezi (SDEM) işbirliğinde kadın, genç ve çocuklara yönelik manevi destek bürosu kurularak ‘eğitim faaliyetleri ve sosyal etkinlikler’ yapılacağı kaydedildi.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre programın kadın, genç ve çocuklara yönelik işbirliği yapılacağı belirtilen Diyanet’in yer aldığı hedeflerden bazıları şöyle:

ÇOCUK İSTİSMARI, GENÇLİK VE BAĞIMLILIK

“Gençlerin bağımlılıkla mücadele konusunda bilgilendirilmesi. Bağımlılıkla mücadele amacıyla çocuklara, ailelere ve çocuklarla çalışan profesyonellere yönelik bilinçlendirme çalışmaları ve eğitimler. Çocuklarla çalışan profesyonellerin ihmal, istismar ve şiddeti tespit etme ve gerekli yönlendirmeyi yapma kapasitelerini artırmaya yönelik programlar.”

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI 'FARKINDALIK'

“Kadına yönelik şiddetle mücadelede şiddet mağduruna ve şiddet uygulayana yönelik hizmet sunan kurum ve kuruluşların kapasiteleri ve kurumlararası koordinasyonun artırılması. Kadına yönelik şiddet, erken yaşta ve zorla yapılan evliliklerin önlenmesi amacıyla tüm kamu kurum ve kuruluş personeli dahil olmak üzere farklı hedef gruplarına yönelik eğitim, seminer vb. farkındalık artırma çalışmaları.”

Politika