AKP'li Altunay: Çırağan Caddesi'nde kesilen ağaçlarla ilgili İBB'ye para cezası verildi

AKP'li Altunay: Çırağan Caddesi'nde kesilen ağaçlarla ilgili İBB'ye para cezası verildi

"Belediye önleyici tedbirleri almadan asırlık çınar ağaçlarını keserek tarihi dokuyu bozdu"

AKP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Cahit Altunay, Çırağan Caddesi'nde kesilen hastalıklı ağaçlar için İBB'ye para cezası uygulandığını söyledi.

AKP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Cahit Altunay, partisinin il binası önünde yaptığı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Çırağan Caddesi'nde kesilen ağaçların takipçisi olduklarını söyledi.

Belediyenin önleyici tedbirleri almadan asırlık çınar ağaçlarını keserek tarihi dokuyu bozduğunu ileri süren Altunay, ağaçlardaki hastalığın yıllar öncesinden tespit edilerek mücadeleye başlandığını ifade etti.

Altunay, senede 4-5 ağaç keserek, gerekli yayılmayı önleyerek ve tedavi yöntemini kullanarak bu ağaçların kurtarıldığını iddia etti ve şöyle devam etti:

"Teknik, idari ve en önemlisi bilimsel açıdan büyük yanlışlar var"

"Şimdi üç tane kusuru net olarak gördük. Teknik, idari ve en önemlisi bilimsel açıdan büyük yanlışlar var. Teknik açıdan konunun uzmanlarınca yeterince araştırılmadan, incelenmeden böyle bir karar verilmiş. İdari açıdan Tabiat Varlıkları Koruma Komisyonu'nun doğal üyesi olan tek bir tane orman mühendisi var. O da bu karar alınırken maalesef toplantıda bulunmadığı bir süreçte bu karar alınmıştır. İdari hatalardan biri de ne Anıtlar Kurulundan ne de İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden herhangi bir yazı, herhangi bir talep, tespit ve teşhis istenmiştir. En önemlisi de kesmek için izin alınması gereken Orman Bölge Müdürlüğü'nden bu izin de alınmamıştır. Bunun gereği olarak da Orman Bölge Müdürlüğü kesilen ağaçlarla ilgili idari para cezasını da uygulamıştır."

Altunay, bu olayda bilimsel bir yaklaşım da olmadığını söyleyerek, Marmara Üniversitesi'den Zeki Severoğlu'nun bu hastalığı ilk tespit ederek önlemler aldığını, bunun sonucunda tedavi uygulanarak kısman engellenen hastalığın yayılmasının önlendiğini iddia etti.

Bütün bu süreçlerin pas geçildiğini öne süren Altunay, "Ne oldu da yangından mal kaçırırcasına bir gecede 100 yıllık, 150 yıllık çınar ağaçlarını katlediyorsunuz. Orası öyle bir mekan ki tarihi yapıların kültürel varlıkların iç içe olduğu, 100, 150 yıllık çınarlarla adeta bize bir görsel şölen sunduğu bir caddedir. Acaba bundan sonra sırada hangi çınarlar var? Bu tedbirler alınmadıkça yaptıkları hatalar ve yanlışlar yüzünden diğer çınarlara da bu hastalık sirayet etti mi? Birkaç sene sonra acaba Çırağan Caddesi bu çınarlara mezar mı olacak?" ifadelerini kullandı.

"Acaba yazın gerekli sulamalar yapılamadı mı?"

Cahit Altunay, "Acaba yazın gerekli sulamalar yapılamadı mı? Kışın yaptıkları bu tuzlamalarda ciddi şekilde zarar mı gördüler? Asfaltlama çalışmalarında yeterince koruyamadılar mı? Budama yapılmaması gereken bu hastalıklı ağaç türüne budama yapılarak, hatta kesim aletleri dezenfekte edilmeden bunlara büyük zarar verilip yayılmasına sebep mi oldular? Onun için bu konuda kamu oyunun ciddi tepkisi ve endişeleri var." dedi.

Daha önce Taksim Meydanı'nda kamu yararına 8 ağacın sökülüp başka yere nakledilmesine karşı çıkıldığını iddia eden Altunay, o dönemde İBB başkanının bu kişileri "kahraman" ilan ettiğini ileri sürdü.

Altunay, o dönemde çevre derneklerinin, bu iş üzerine kurulmuş vakıflar ve meslek odalarının ve çevre gönüllülerinin 8 ağacın kesilmesine tepki gösterdiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Böyle giderse biz orada o tarihi çınarları bir daha göremeyeceğiz demektir"

"Acaba şimdi yapılan sessizce eylemin karşılığında hiçbir kelamınız olmayacak mı? Kamuoyuna bir söz demeyecek misiniz? Bugün 39 tane ağacın bir gecede kesilmesine sessiz mi kalacaksınız. Son 2 yılda kesilen ağaç sayısı 112. Bu böyle giderse biz orada o tarihi çınarları bir daha göremeyeceğiz demektir. Bir kere daha uyarıyorum, sizler bu tepkileri verirken vatandaşımızdan eylem, kırma, dökme, cam ve mal güvenliğine zarar veren eylemleri asla tasvip etmiyoruz. Ama bir sözünüz de olur diye bekliyoruz."