AKP’li başkandan şehit yakınına hakaretler: Alçak, terbiyesiz…

AKP’li başkandan şehit yakınına hakaretler: Alçak, terbiyesiz…

Ordu’nun Güngentepe ilçesinin AKP’li belediye başkanı Yaşar Şahin’in ‘sendika’ baskısı yaptığı bir şehit yakınına hakaret ettiği görüntüler ortaya çıktı.

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın şehit yakınına hakaret etmesinin yankıları sürerken, benzer bir olay bu kez Ordu’dan geldi. İddiaya göre Ordu’nun Gürgentepe ilçesinin AKP’li belediye başkanı Yaşar Şahin’in, belediye işçilerine sendikadan istifa etmeleri yönünde baskı yapmasıyla yaşandı.

Odatv’den Fethi Yılmaz’ın haberine göre, AKP’li başkan Şahin’in, sendikadan istifa etmeyen şehit yakını ve belediye işçisi olan Sevinç Karaca’ya ise hakaret ederek belediyeden kovdu. Söz konusu hakaretlerin 2019 yılı Haziran ayında gerçekleştiği belirtildi.

‘BAŞKAN DEĞİŞTİ SENDİKA BASKISI BAŞLADI’

Gürgentepe’nin daha önceki AKP’li belediye başkanı, işçileri Belediye-İş sendikasına üye yaptırmıştı. Ancak 2019 Mart seçimleri sonrasında ilçenin yeni belediye başkanı olan Şahin, belediye çalışanlarının sendikadan ayrılmalarını istedi.  Buna direnen belediyedeki temizlik işçisi Sevinç Karaca’nın ise işine son verildi. Karaca, 4 yıldır çalıştığı belediyedeki işinden AKP’li Başkan Şahin tarafından kovulunca hukuki süreç başlattı.

AKP’li başkan Şahin’in Sevinç Karaca’ya yaptığı hakaretlerin görüntüleri de mahkeme dosyasına girdi. Başkan Şahin, şehit yakını Karaca’ya, “Ben dediğimi yaptırmazsam yaşatmam”, “alçak”, “terbiyesiz”, “ulan” şeklinde hakaretlerde bulunuyor. AKP’li Başkanın, şehit yakınına çok ters ve kaba davranması da dikkat çekiyor.

SEVİNÇ KARACA: MAHKEMEYİ KAZANDIM

15 yıl Adalet ve Kalkınma Partisi Kadın Kolları’nda görev yaptığını ve AKP’li olduğunu söyleyen Sevinç Karaca, belediye başkanının kendilerini işten kovduktan sonra işe iade davası açtıklarını ve kazandıklarını anlattı. Karaca, şöyle konuştu:

“Belediye Başkanı göreve geldikten sonra aşağılayıcı, hakaret içeren konuşmaları başladı. Bana ‘ben 10 tane işçi çıkaracağım kendi ekibimi kuracağım’ şeklinde daha önce konuşmalar yaptı. 30 kişi Belediye İş’e üye idik. Sendikadan ayrılmamız için baskı yaptı. Ben istifa etmedim. Bu suç değil. Bizi sendikalı yapan önceki dönem belediye başkanı. O da AKP’li. ‘Ben sendikadan istifa etmeyeceğim’ dedim. Çünkü başıma ne geleceğimi biliyorum. İşten çıkaracaktı.

“O GÖRÜNTÜLER DIŞINDA DA HAKARET ETTİ”

Ben 4 yıl belediyede çalıştım. İŞKUR aracılığıyla girdim ben belediye. İşe çok ihtiyacım vardı. Daha önceki belediye başkanına yalvardım hatta. Bir süre sonra da kadroya girdim ben. Ben Adalet ve Kalkınma Partisi kadın kollarında 15 yıl çalıştım. Bu belediye başkanı gelince bizi AKP’den de istifa ettirdiler. 2019 yılı Haziran ayında hepimizi topladı. 30-35 belediye çalışanı. ‘Hepiniz istifa edeceksiniz’ dedi. Ben ‘etmem’ dedim. O görüntüler dışında da bana çok hakaret etti. ‘Kuş kadar aklınla bana karşı mı geliyorsun’ dedi.

“ŞEHİT YAKINIYIM”

Şehit Sezgin Karaca eşimin ağabeyi. Ben yengesiyim. Hem de amcamın oğlu oluyor. Sezgin, 1996 yılında Hakkari Şemdinli’de PKK ile çatışmada şehit oldu. Ama biz hiç bir zaman şehit Sezgin’den söz etmedik. Ben belediye başkanını mahkemeye verdim ve kazandım. Bu görüntülerde mahkemeye geldi zaten. Hatta avukatım bile şehit yakını olduğumu öğrenince şaşırdı.

“AKP’Lİ VEKİLE SÖYLEDİM, İNANMADI”

Ben işe dönüş davasını kazandım, lakin bize haber gönderiyor ‘ben burada olduğum sürece buraya giremezler’ diye. 1-2 ay önce mahkeme bitti. Bu görüntüler olmasaydı ben mahkemeyi kazanamazdım. Bana kimse inanmadı, belediye başkanına inandılar. Vali’nin, kaymakamın, AKP’li milletvekillerinin, Ordu Büyükşehir Belediyesinin haberi var bu olaydan. Hepsine başvuru yaptım bunların ben. Hiçbir bana sahip çıkmadı, bana inanmadılar. Ben bu görüntüleri sendika avukatı aracılığıyla aldım. ‘Ben Ak partiliyim, bu parti zarar görsün istemiyorum’ dedim. AKP’li vekile söyledim, bana inanmadı. İşe iade davasını kazandım. Şimdi onların itiraz süreçleri var. Onları bekliyoruz. Şimdi bize, ‘paralarını taksit taksit öderim lakin onları işe almam’ diye haber gönderdi.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika