AKP'nin açıkladığı vergi yapılandırmasının detayları belli oldu

AKP'nin açıkladığı vergi yapılandırmasının detayları belli oldu

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş vergi, SGK prim borcu olanlara ilişkin yapılandırma çalışması başlattıklarını açıklamıştı. Muş’a göre geçmişte yapılan yapılandırmalara benzer bir çalışmanın uygulanacak. 

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş vergi, SGK prim borcu olanlara yönelik yapılandırılma hakkında bir çalışma başlattıklarını, "Geçmişte yaptıklarımız var. Onlara benzer olacak. Teknik kısımlar devam ettiği için, komisyon aşamasına tekliflerimizi vereceğimiz zaman gelişmeleri paylaşacağız" sözleriyle duyurmuştu.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan vergi yapılandırmalarında kapsamlı çalışmalar yapılmıştı. Askerlik para cezaları, emlak vergileri gibi borçlar yapılandırma kapsamına alınmıştı. Muş’un açıklamasına göre de geçmişte yapılan yapılandırmalara benzer bir çalışmanın söz konusu olduğunu belirtti.

İşte geçmişte yapılandırma kapsamına alınan borçlar:

-Katma Değer Vergisi

-Emlak Vergisi

-Gelir Vergisi

-Çevre ve Temizlik Vergisi

-Motorlu Taşıtlar Vergisi

-SGK, Bağ-Kur prim borçları

-Askerlik para cezası

-Trafik cezaları

-İdari para cezaları ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları.

-Su borçları

-Öğrenim kredisi borçları

- Ödenme imkânı ortadan kalkmış isteğe bağlı sigorta primleri ve topluluk sigortası prim borçları ve bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları.

- Özel nitelikli inşaatlar ile ihale konusu işlerle ilgili eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları.

ÖDEMELER NASIL YAPILACAK?

Geçmiş dönemdeki yapılandırmalara bakıldığında peşin ve taksitle ödeme imkanı sunuluyordu. Taksitle yapılan ödemeler için 6, 9, 12 ve 18 seçenekleri sunulmuştu. Bu ödemeler 2 ayda bir gerçekleştirildiği için 36 aya kadar vade sunuluyordu.

Ekonomi