AKP’nin belediyelerdeki yetki gaspına tepkiler çığ gibi büyüyor!

AKP’nin belediyelerdeki yetki gaspına tepkiler çığ gibi büyüyor!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak MYK'nın ardından açıklamalarda bulundu. AKP'nin belediyeler için yaptığı yetki gaspına ilişkin...

5393 sayılı Belediyeler Kanunu’nun 37. maddesinde belirtilen “Belediye başkanı, belediye idaresinin başı ve belediye tüzel kişiliğinin temsilcisidir” hükmüne göre, belediye şirketlerinde atamaları, seçilmiş belediye başkanları yaparken, Ticaret Bakanlığı’nın 20 Mayıs 2019’da yayımladığı genelge ile bu yetki belediye meclislerine verildi. Gelişmelerin ardından AKP’nin yetki ‘darbesi’ büyük tepki topladı.

AKP'nin belediyelerdeki yetki gaspına tepkiler çığ gibi büyüyor. Gelişmeler üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak MYK'nın ardından konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Özellikle sosyal medyada AKP’nin yetki ‘darbesi’ne büyük tepki geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak MYK'nın ardından açıklamalarda bulundu. AKP'nin belediyeler için yaptığı yetki gaspına ilişkin, ''Milletin sesinin duyulmamasına devam edilmemektedir. 23 Haziran bir dönüm noktasıdır. Milletin verdiği yetkiyi gasp etmeye çalışanlar bunun hüsranını yaşayacaklardır'' ifadeleri kullanıldı.

CHP'DEN İLK TEPKİ

Öztrak AKP'nin belediyelerdeki yetki gaspı hakkında, ''Büyükşehir belediye başkanlarının yetkilerini bakanlıkları eliyle kısıtlamaya çalışırsa bunun adı milletin verdiği yetkinin engellenmesidir. Milletin sesinin duyulmamasına devam edilmesidir. 23 Haziran bir dönüm noktasıdır. Milletin verdiği yetkiyi gasp etmeye çalışanlar bunun hüsranını yaşayacaklardır. Hükümet ülkenin gerçek gündemlerine dönmeli, ekonomi ile ülkenin güvenliği ile ilgilenmelidir. Bıraksınlar belediyeleri belediye başkanları yönetsin.'' diye konuştu.

SOSYAL MEDAYADAN TEPKİLER

Tele1 programcısı Gazeteci İsmail Dükel, AKP’nin yetki gaspı için ‘‘İmamoğlu ve Yavaş’ın yetkileri kısıtlandı! Vatandaşın yetki verip “bize hizmet et” dediği insanlardan hizmet etme yetkisini alırsan, bu millet de senden yönetme yetkisini alır. Bu akıl tutulmasıyla bile açıklanamayacak bir siyaset tarzıdır. AKP bitmek için elinden geleni yapıyor! ” ifadelerini kullandı

İşte o tepkiler: