AKP'nin Büyükçekmece planı ortaya çıktı!

AKP'nin Büyükçekmece planı ortaya çıktı!

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, "Yasal tutanaklarla istedikleri sonuçları alamadıkları için hazırlanan sahte tutanakların doldurulduğu bilgisini

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, "Yasal tutanaklarla istedikleri sonuçları alamadıkları için hazırlanan sahte tutanakların doldurulduğu bilgisini alıyoruz" diyerek YSK'ya tepki gösterdi.

AKP’nin itirazı üzerine Maltepe’de yeniden sayılan sandıklar için İstanbul’a gelen CHP TBMM Grubu, İstanbul’da yaşananlarla ilgili bir değerlendirme toplantısı yaptı.

Toplantı sonrasında basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Maltepe’de sürecin uzatılmaya çalışıldığını belirterek, “CHP TBMM Grubu İstanbul’a geldi. Demokrasi nöbeti tutuyor bildiğiniz gibi. Sayın Genel Başkanı’mız da bugün bu nöbete katılacak. Hukuki bir süreç, siyasallaştırılmak suretiyle siyasal bir süreç Türkiye’ye yaşatılıyor. Ancak şunu söylemek isteriz ki Büyükçekmece’de seçmene taciz, Maltepe’de sayıma fren yapılıyor. Bilinçli bir şekilde Maltepe’de ikinci defa sayılan oyların, sayım işleminde yavaşlatma işlemi yapıldığını görüyoruz. Gerek oyların tamamı gerekse geçersiz oyların sayımına hükmedilen geçersiz oyların sayım ve ayrım işlemi tamamlanmışken Maltepe’de henüz sayım işlemi tamamlanamadı. Burada bir engelleme işlemi, süreci zamana yayma kastı arıyoruz” ifadelerini kullandı.

'BÜYÜKÇEKMECE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ'NDE NE YAPILIYOR?'

Büyükçekmece’de polislerin düzenlediği sahte seçmen operasyonu ve sonrası hakkında çarpıcı iddialarda bulunan Engin Altay, “Büyükçekmece’deki olay vahim ötesi. Büyükçekmece Emniyet Müdürlüğü’nün etrafında ayrıca bir emniyet koridoru var. Polisler içerideki polisleri koruyor. Onlarca çevik kuvvet otobüsüyle ablukaya alınmış durumda. Polis binasının etrafına polislerden bir duvar örülmüş. Çok merak ediyorum. An itibariyle Büyükçekmece Emniyet Müdürlüğü’nde ne yapılıyor? Bir emniyet müdürlüğünün etrafı otobüslerle neden çevrilir? Bunu anlamış değiliz. Bize bazı bilgiler geliyor. Büyükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde polislerin vatandaşların evlerine yaptığı ziyaretlerde vatandaşların polislerin zorlamasına rağmen imzalamadığı tutanakların yerine sahte tutanakların tutulduğuna dair ciddi bilgi ve emare var. Bu konuda yetkililerden bir açıklama bekliyoruz” şeklinde konuştu.

BÜYÜKÇEKMECE’DE POLİSLERE HAZIR TUTANAK TUTTURULDUĞU İDDİASI

Büyükçekmece’deki olayın vahim ötesi olduğunu belirten Altay;

“Telefonum şu anda yanımda yok ama Büyükçekmece Emniyet müdürlüğü’nün etrafında ayrıcana bir emniyet koridoru var bir abluka var. Polisler içerideki polisleri onlarca otobüse çevik kuvvet polisi koymak suretiyle Büyükçekmece Emniyet Müdürlüğü’nde yapılan iş ve işlemle ilgili bir duvar örmüşler. Çok merak ediyorum sabahtan beri Büyükçekmece Emniyet Müdürlüğü’nde ne yapılıyor? Bize şöyle bulgular geliyor; 5 gün boyunca Büyükçekmece halkına adeta taciz ve basınç uygulayarak nereye oy verdiklerinden tutunda, 5 yaşındaki çocukları sahte seçmen diye kaydeden polisin dışarıda tuttukları tutanaklarda istediği sonucu alamadığını anlıyoruz. Hal böyle olunca şimdi Büyükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde polislere hazır tutanak tutturulduklarıyla ilgili ciddi bir duyuma sahibiz. Buradan yetkililere sesleniyorum; Büyükçekemece İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde polislere dışarıda vatandaşların evlerine yaptıkları ziyaretlerde polislerin zorlamasına rağmen vatandaşların imzalamadıkları tutanakların yerine sahte tutanaklar tutulduğuna dair bilgi ve emare var. Bu konuda yetkililerden öncelikle bir açıklama bekliyoruz” diye konuştu.

"EKREM İMAMOĞLU 13 bin 949 OY FARKIYLA BAŞKAN SEÇİLMİŞTİR"

Bu seçimler çoktan bitmeli ve Türkiye gündemine dönmeliydi. YSK da yüklendiği sorumluluk çerçevesinde davranmalı ve AKP'den etkilenmemelidir. AKP mesnetsiz iddialarla seçimden çıkma peşindedir. Seçim bitmiştir. Erkem İmamoğlu 13 bin 949 oyla başkan seçilmiştir. İnat bir murat değildir. Sayın Erdoğan en yakın arkadaşları tarafından tarafından kandırılmıştır. Paranoyaya gerek yok.

'İGDAŞ MÜDÜRÜ BÜYÜKÇEKMECE NÜFUS MÜDÜRÜNÜN EVİNDE KALIYOR'

AKP kendi istediği sonucu tutanağa yansıtma çabasındadır. Biz demokrasiden vazgeçmeyeceğiz.Cumhuriyet Halk Partisi olarak demokrasi mücadelesi vermeye devam edeceğiz. Bu yaşadığımız 10 günlük süreçte AK Parti'nin içinden çok sayıda tepki alıyoruz. Büyükçekmece'de toplam 760 seçmenin kaydı dondurulmuş, içinde CHP seçmenleri de var.  İGDAŞ müdürü, Büyükçekmece Nufüs Müdürü evinde kayıtlı görünüyor. Şüphe arayanlar bu bilgiye bakmalıdır. Ayrıca bildiğiniz gibi Mevlüt Uysal'in kendi çalişma arkadaşlarını Büyükçekmece'ye seçmen olarak taşıdığı ortadadır.

YSK ERDOĞAN'DAN KORKMAK YERİNE ALLAH'TAN KORKMALIDIR

YSK'nin bu saatten sonra bu konuda bir karar alabilmesi mümkün değildir. AK Parti'nin milli iradenin kararına saygı duymasını bekliyoruz. CHP için bu seçim bitmiştir, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'dur. YSK baskılara boyun eğmemelidir. YSK kumpasa alet olmamak zorundadır. Erdoğan'dan korkmak yerine Allah'tan korkmayı ve milletten utanmayı bilmelidir. Sayın Erdoğan bu inattan vazgeçmeli ve kendi ekibini sorgulamalıdır. Erdoğan sonuçları kabul ederek Ekrem İmamoğlu'nun başkanlığını tebrik etmelidir.

Bu yaşananları Türkiye’yi dünyadan koparacak düzeyde bir durum olmamalıdır. Dünya milletler ailesi içinde biz dünyada tek başımıza yaşamıyoruz. Dünya demokrasiyle irtibatı olmayan ailelerle ilgisini kesiyor.

Seçimin tanınmaması demokrasinin ortadan kalkması demektir. YSK İmamoğlu'nun 11 gününü çalmıştır. Dün bitirmesi gereken Büyükçekmece başvurusunu YSK incelemesini tamamlamamıştır. Seçim iptalinin geriye dönük iptali yoktur olamaz. Kesinleşmiş seçmen listesinden YSK'nin yapacağı işlem yok.

'TALİMAT ALMADAN MAZBATA VERİLMEYECEK SANIRIM'

YSK’nin tüm üyelerini kast etmiyorum ancak talimat almadan mazbatayı vermeyecekler sanırım. Bazı üyelerinin görev süresi 1 yıl uzatılmıştır. Bunların amacını şimdi daha iyi anlıyoruz.

Maltepe’deki seçim uzatılarak AKP ve YSK süreci uzatmak için işbirliği yapmaktadır. Maltepe’den sonraki bahaneleri ne olacak merak ediyoruz."

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika