AKP'nin seçimi kaybeden Siirt adayı da mazbata istedi

AKP'nin seçimi kaybeden Siirt adayı da mazbata istedi

AKP’nin Bağlar Belediyesi Başkan adayı Hüseyin Beyoğlu’nun, KHK ile görevinden ihraç edilmiş HDP’li Belediye Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan’a mazbata

AKP’nin Bağlar Belediyesi Başkan adayı Hüseyin Beyoğlu’nun, KHK ile görevinden ihraç edilmiş HDP’li Belediye Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan’a mazbata verilmemesi için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurmasının ardından, AKP Siirt Belediyesi adayı Ali İlbaş da aynı gerekçe ile itirazda bulundu.

Kentte yapılan seçimlerin kesin olmayan sonuçlarına göre, HDP’li eş başkan adayları Berivan Helen Işık ve Resul Kaçar kazandı. Ancak seçim sonuçlarına yapılan itirazlar nedeniyle eş başkanlara henüz mazbataları verilmedi. AKP’li aday Ali İlbaş, İl Seçim Kurulu’na yaptığı başvuruda seçimleri kazanan HDP’li Berivan Helen Işık’ın Kanun Hükmünde Kararname ile (KHK) ile iş akdinin sonlandırılmış olması nedeniyle mazbata alamayacağını ileri sürdü.

‘MAZBATA BANA VERİLSİN’

İlbaş’ın sunduğu dilekçede şu ifadeler yer aldı: “31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler seçimlerinde Siirt İli Belediye Başkanlığı seçiminde HDP’nin adayı Berivan Helen Işık en yüksek oyu almıştır. Ancak; HDP Siirt Belediye Başkanı Berivan Helen Işık ile alakalı olarak iş feshine dayanak gösterilen 22.07.2016 tarih ve 667 sayılı KHK’nın 4’üncü maddesi ile kamu görevlerine ilişkin bir takım tedbirler alınmıştır.

Yukarıda belirtilen nedenlerle; bu hususun İlçe Seçim Kurulu tarafından re’sen gözönünde bulundurulması zorunluluğunu hatırlatarak 22.07.2016 tarih ve 667 sayılı KHK’nın 4. Maddesi ile kamu görevinden ihraç edilen HDP Belediye Başkan adayı Berivan Helen Işık’a mazbata verilmemesi ve mazbatanın en çok oy alan sonraki adaya verilmesini arz ve talep ederim.”

AKP Kars’ın Digor ilçesine bağlı Dağpınar beldesinde de mazbatanın seçilen HDP'li başkana değil kendi adaylarına verilmesini talep etmişti.

HDP: KHK İLE ATILMADI, KAYYIM İŞİNE SON VERDİ

AKP sayının Siirt'e yapyığı başvuru sonrası HDP’den yanıt geldi. HDP Siirt İl Örgütü, seçimleri kazanan Belediye Eş başkan adayları Berivan Helen Işık ve Resul Kaçar’a mazbatalarının henüz verilmemiş olunması dolaayısıyla basın toplantısı düzenledi.

‘HUKUKİ KARŞILIĞI YOKTUR’

Dün itibariyle eşbaşkanlarına mazbatalarının verilmesi gerektiğini belirten Batur, ancak mazbatalar verilmediği gibi, bugün  AKP Siirt Belediyesi Başkan adayı Ali İlbaş tarafından farklı bir itirazda bulunulmasıyla karşılaştıklarını kaydetti.

AKP'li İlbaş tarafından yapılan itirazda seçilen Eş Başkanlarından Berivan Helen Işık’ın KHK’li olduğu için mazbatanın verilmemesi ve ikinci olan kişiye verilmesi talebinde bulunulduğunu belirten Batur, ancak belediye mevzuatı gereği birinci olan başkan adayı bir şekilde seçilme ehliyetine sahip değilse bile meclis üzerinden çoğunluğu alan partinin belediye encümenleri kendi içerisinde bir başkan seçeceğini belirterek, “Dolayısıyla verdikleri dilekçe hukuken hiçbir karşılığı yoktur” dedi.

İkinci bir husus olarak eş başkanlarının adaylık sürecinde YSK’ye yaptıkları başvurularında seçilmeleri önünde herhangi bir engel bulunmadığı yönünde onay aldığını vurgulayan Batur, “Eşbaşkan Berivan Helen Işık, Batman Belediyesi’nde çalışırken ihtiyaç fazlası olarak kayyum tarafından iş akdi feshedilmiştir. KHK ile ihraç edildiği yönündeki iddialar tamamen asılsızdır” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika