Albayrak, ‘çok beklersiniz’ dedi ama dolar beklemedi; 3 günde 5,75’i gördü

Albayrak, ‘çok beklersiniz’ dedi ama dolar beklemedi; 3 günde 5,75’i gördü

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 19 Mart'ta Trabzon'da yaptığı açıklamasında, "Ağustos-Ekim aylarında dolar toplayanlar şimdi kara kara düşünüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 19 Mart'ta Trabzon'da yaptığı açıklamasında, "Ağustos-Ekim aylarında dolar toplayanlar şimdi kara kara düşünüyor. Doların yükselmesini çok beklersiniz. Hele ki seçimden sonra daha çok beklersiniz" diye konuşmuştu. Albayrak'ın açıklamasından sonraki üç günde dolar, 5,48 seviyesinden 5,75'e çıktı.

Türkiye ile ABD arasında yaşanan S-400 geriliminine ABD Başkanı Trump'ın Golan Tepeleri çıkışı da eklenince, TL'nin dolar karşısndaki değer kaybı, 3 dünce 30 kuruşu geçti. Ocak ayından buyana en yüksek seviyeye ulaşan dolar/TL 5,75'i gördü.

BERAT ALBAYRAK: ÇOK BEKLERSİNİZ

Doların, TL karşısındaki hızlı tırmanışı akıllara Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 3 gün önce yaptığı konuşmayı akıllara getirdi. Albayrak, Trabzon'da iş insanlarıyla buluşmasında yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullanmıştı:

"Dolar artacak ekonomik kötüye gidiyor diyen 2 kesim var. Birincisi malum siyasi motivasyonla karalama, iletişim ve algıyla kötücül bir söylemle seçime giderken manipüle etmeye çalışan bir kesim, bunu biliyoruz. İkincisi ise ağustos, eylül, ekim aylarında 6-7 liradan döviz ve altın alıp, altın ve dolar yükselince pahalıya satarız diyenler. Sonra ne oldu? Dolar düştü 5 liraya. Şimdi bunlar kara kara düşünüyor. Bir kriz çıksa da, füzeler yağsa da dolar yükselse de biz satsak da kar etsek. Çok beklersiniz. Seçimden sonra daha da çok beklersiniz."