Ali Ağaoğlu'nun 'Gecelik ilişkilerden hoşlansaydım İstanbul'da çok kişi yani…' sözleri hakkında karar!

Ali Ağaoğlu'nun 'Gecelik ilişkilerden hoşlansaydım İstanbul'da çok kişi yani…' sözleri hakkında karar!

İş adamı Ali Ağaoğlu hakkında, kadınları aşağıladığı gerekçesiyle başlatılan savcılık soruşturmasına takipsizlik kararı verildi. Kararında şöyle Ağaoğlu’nun soruşturmaya konu sözleri için şöyle denildi: “Beyanın...

İş adamı Ali Ağaoğlu hakkında, kadınları aşağıladığı gerekçesiyle başlatılan savcılık soruşturmasına takipsizlik kararı verildi. Kararında şöyle Ağaoğlu’nun soruşturmaya konu sözleri için şöyle denildi: “Beyanın ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmesi gerektiği…''

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, geçtiğimiz mayıs ayı başında iş adamı Ağaoğlu hakkında soruşturma başlatmıştı. Soruşturmaya gerekçe ise, Ağaoğlu’nun CNN Türk yayınında söylediği “Gecelik ilişkilerden hoşlanmam. Hoşlansaydım İstanbul'da çok kişi yani…'' sözleri oldu.

''ALENEN AŞAĞILAMA SUÇU’ İDDİASI
Anılan sözler nedeni ile, İstanbul ve Ankara’da çok sayıda kişi savcılıklara suç duyurusunda bulundu. Yapılan suç duyurularında Ağaoğlu’nun “halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama'' suçu işlediği öne sürüldü.

11 İSİM DOSYAYA MÜDAHİL OLDU
Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ertuğrul Sarıyer’ın yürüttüğü soruşturmada, 11 isim de müşteki olarak yer aldı. Avukatlar Tuba Torun, Murat Sadak, Gökçe Atabek dosyada müşteki olarak yer alan isimler oldu.
''KADINLARI KASTETMEDİM’ DEMİŞTİ
Ağaoğlu ise, savcılık ifadesinde, soruşturmaya neden olan cümleyi kurmadığını, sadece gecelik ilişkilerden hoşlanmadığını anlatmaya çalıştığını belirten Ağaoğlu, “Konuşmada, gecelik ilişkilerden hoşlansaydım İstanbul’da şeyler yetmez’ dedim. Orada kast ettiğim kadınlar değildi'' demişti.

TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ
Savcı Sarıyer, soruşturmaya ilişkin kararını 1 Ağustos’ta verdi. Kararda, şüpheliler hakkında takipsizlik kararı verildi. Kararda, anılan yayına ilişkin kaydın RTÜK’ten istenerek bilirkişi tarafından rapor hazırlatıldığı belirtildi.
İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA

Kararda, Ağaoğlu’nun sarf ettiği sözlerin, iddia edilen suçların oluşmasına neden olan kelimeleri kullanmadığı kaydedildi. Kararda, anılan sözler için ''İfade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiği bu haliyle atılı suçların yasal unsurlarının oluşmadığı kanaatine varılmıştır'' denildi.
Karara, müşteki olarak yer alan isimlerin 15 gün içinde itirazda bulunma hakkı var.

Önceki ve Sonraki Haberler
3. Sayfa