Almanya Rheinland-Pfalz Eyaleti ile Aleviler ‘devlet anlaşması’ imzaladı

Almanya Rheinland-Pfalz Eyaleti ile Aleviler ‘devlet anlaşması’ imzaladı

Almanya'nın Rheinland-Pfalz eyalet hükümeti ile Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu arasında devlet anlasmasi imzalandı. Anlaşma  Mainz Belediye Sarayında

Almanya'nın Rheinland-Pfalz eyalet hükümeti ile Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu arasında devlet anlasmasi imzalandı. Anlaşma  Mainz Belediye Sarayında AABF Baskani Hüseyin Mat, Rheinland-Pfalz eyaleti başbakanı Malu Dreyer, Mainz Belediye Baskani Michael Ebling, siyasi parti ve inanç kurumlarının temsilcilerinin yer aldığı törenle imzalandı.

2012 yılında Hamburg, 2013 yılında da Bremen'de Müslüman cemaatlerle eyaletler arasında devlet anlaşmaları imzalandı. Hedef, daha fazla eyalette benzeri sözleşmelere imza atarak din ve inanç özgürlüğünü resmi çerçeveye oturtmak, devlet ile cemaatlar arasındaki işbirliğinin resmileşmesini sağlamak.

Rheinland-Pfalz eyaletinde Alevilik mezhebine mensup yaklaşık 8 bin kişi bulunuyor. Pilot proje kapsamında eyalette halihazırda dört okulda Alevi inancı temelli din dersi veriliyor.

Yine aralarında Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin de bulunduğu bazı eyaletlerde Alevi inancı temelli din dersi okullarda sunulmaya başlamıştı.

Almanya Aleviler Birlikleri Federasyonu (AABF) Başkanı Hüseyin Mat konuya ilişkin olarak "Sözkonusu eyalet ile AABF arasında Rheinland-Pfalz Eyaleti'nde yaşayan ve Alevi inancına mensup olan insanların daimi olarak eyaletteki toplumun bir parçası olduklarının ve onların yaşadıkları ve yaşattıkları inancın eyaletin inançlar dünyasının sabit bir bileşeni olduğunun bilincinde; Rheinland-Pfalz Eyaleti'nde yaşayan ve Alevi inancına mensup olan insanların çoğulcu ve dünyaya açık bir toplumda inançlarını özgürce icra etme hakkına sahip olduklarını teyit etme ve vurgulama dileği ile; dinin, farklı kültür ve gelenekler arasındaki iletişime önemli katkılar sunabileceği inancı ile; sözleşen tarafın eyaletteki dini, kültürel ve toplumsal yaşama katılmasını tanıma ve destekleme temennisi ile; ve sözleşme tarafları arasındaki işbirliğini geliştirerek sürdürme hedefi ile idari sözleşme niteliğinde olan bu sözleşmeyi akdederler" dedi.

Mat "AABF"nin otuzuncu yildönümümüzün en değerli hediyesini aldık. Bu kazanım otuz yıldır örgütlü verdiğimiz mücadelenin sonunda elde edilmiştir. Bugünlere gelmemizde emek veren herkese teşekkür ediyorum" dedi.

 

 

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Son Dakika Haberleri