Almanya'da Eyalet Parlamentosu önünde 'harekat' protestosu

Almanya'da Eyalet Parlamentosu önünde 'harekat' protestosu

Almanya'daki en örgütlü ve güçlü sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu'na (AABF) bağlı Kuzey Ren Vesfalya

Almanya'daki en örgütlü ve güçlü sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu'na (AABF) bağlı Kuzey Ren Vesfalya Bölge Temsilciliği ( NRW) TSK'nın Kuzey Suriye'ye yaptığı operasyonu Düsseldorf'daki Eyalet Parlamentosu önünde protesto etti.

Aralarında Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Mat, AABF NRW Bölge Başkanı Soner Solmaz ile Mesut Kabakçı, Vedat Bican, Müslüm Polat, Volkan Bars ve Yol TV'den Hasan Subaşı'nın da bulunduğu bir grup yönetici ve Dernek Üyeleri Eyalet Başkenti Düsseldorf'da savaş karşıtı pankart açarak bir bildiri okudu.

Savaşın kan, anaların gözyaşı, travma, taciz, tecavüz, sefalet, yıkım açlık, çocukların yetim kalması demek olduğunu söyleyen Alevi kanaat önderleri; "İnancının merkezine insanı koyan biz Aleviler, bu yüzden 'Savaşa Hayır' diyoruz. Kim ne derse desin, kim ne söylerse söylesin, bizler, gönlü insan sevgisiyle dolu, varlığını ve yaşantısını sadece insanların refahı, mutluluğu ve insan yaşamının kutsallığına adamışlar olarak,SAVAŞA HAYIR diyoruz. Çünkü, biliyoruz ki savaşın kazananı olmaz, olmayacaktır da. İnsanlık tarihinde görülmemiştir ki hiç bir diktatör, savaş yapmadan insan kanından beslenmeden bulunduğu yeri bıraksın" dediler.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"72 Millete aynı nazarla bak" diyen bir felsefenin mensupları olarak bizler, insanları inancından, dilinden, ırkından, milliyetinden, renginden dolayı ayrıştıran onları katleden zihniyeti şiddetle ret ediyor, şu an Suriye'nin kuzeyinde şeriatçı, barbar, insanlık düşmanı gruplarla yapılan, yaşanan katliamı kınıyoruz. AKP hükümetinin bu operasyonu bir an evvel durdurması için çağrı yapıyor,tüm kamuoyu ile bu düşüncelerimizi paylaşıyoruz. Savaşların olmadığı bir dünya dileğiyle 'Savaşa hayır' diyoruz."

Dünya