Almanya'da seçimi kazanan Sosyal Demokrat Lider Scholz koalisyonu kimlerle kuracağını açıkladı

Almanya'da seçimi kazanan Sosyal Demokrat Lider Scholz koalisyonu kimlerle kuracağını açıkladı

Almanya'da yapılan genel seçimlerde Hristiyan Demokrat Parti'yi az bir farkla geçip lider parti olan Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) adayı Olaf Scholz, hkümet kurma yetkisinin kendisinde olduğunu söyledi.

Başbakan Angela Merkel'in aday olmadığı dünkü genel seçimden kılpayı farkla birinci çıkan Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) adayı Olaf Scholz, sonucu 'halkın koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hıristiyan Demokrat Birlik'e (CDU) muhalefe gitmesini söylemesi' diye değerlendirdi.

SPD'nin Berlin'deki merkezinde alkışlarla kürsüye çıkan ve partinin kırmızı beyaz renklerinde bir demet çiçek takdim edilen Scholz, "Seçmenler net şekilde konuştu, kimin hükümeti kurması gerektiğini söyledi" dedi.

Sosyal Demokrat Lider Scholz, koasliyon hükümetini Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) ile kuracağını açıkladı. Scholz şunu söyledi:

"Seçmenler üç partiyi, Sosyal Demokratlari Yeşiller ve Hür Demokrat Parti'yi (FDP) güçlendirdi, dolayısıyla yurttaşların verdiği net yetki budur, gelecek hükümeti bu üçü kurmalıdır".

(Sputnik)

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya