Altun'dan Cumhurbaşkanına hakaret içeren manşete tepki: ''Hesap sorulmalı!''

Altun'dan Cumhurbaşkanına hakaret içeren manşete tepki: ''Hesap sorulmalı!''

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, Yunanistan'daki bir gazetenin Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili attığı manşetle alakalı Yunan hükûmetine sorumlulardan hesap sormaları çağrısı yaptı.

Yunanistan’da Dimokratia isimli bir gazete Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında küfür içeren bir haberi manşetine taşımıştı. Erdoğan’ın görselinin yer aldığı Demokratia gazetesinin birinci sayfasında “S… git Erdoğan” başlığında bir haber yer almıştı. Haberin detayında ise “Sultanın şizofrenik taleplerine Yunanistan nasıl cevap vermesi gerekirdi?” ifadesi kullanılmıştı. İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, Yunan mevkidaşı Stelios Petsas’a, Erdoğan’a hakaret edilmesini kınayan bir mektup gönderdi. Altun, mektubunda, "Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti adına, aşırı sağ bir yayının ön sayfasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaretlerin yayımlanmasını en güçlü biçimde kınıyorum" ifadelerini kullandı.

"HESAP SORULMALI"

Türkiye’nin Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın dün yaptığı açıklamayı memnuniyetle karşıladığını belirten Altun, “Öte yandan bu tür hakaretlerin Yunan Ceza Kanunu’na göre cezaya tabi olduğunu vurgulamak istiyor; Yunan hükümetini bu utanmazca ve acınası hareketin sorumlularından hesap sormaya çağırıyorum” dedi. Altun, mektubunda, “Yabancı bir lidere hakaret etmek ancak çaresizliğin ve mantıktan yoksunluğun bir işareti olabilir. Bu, ne basın özgürlüğünün ne de ifade hürriyetinin kapsamına girmemektedir” ifadelerine yer verdi.

"YUNAN  HÜKÛMETİ, TÜRK GAZETECİLERİ KORKUTMA GİRİŞİMLERİ ENGELLEMELİ"

Altun, “Bu vesileyle, Yunan hükümetini, aralarında TRT ve Anadolu Ajansı çalışanlarının da olduğu Yunanistan’daki Türk gazetecilere yönelik sürekli ve tehlikeli korkutma çabalarının daha fazla gecikmeden engellenmesi için gerekli adımları atmaya çağırıyorum” dedi.

"SORUMSUZCA YAYINLAR BARIŞA HİZMET ETMİYOR"

Altun mektubunu şöyle tamamladı: "Doğu Akdeniz’de diplomasiye ve adil bir çözüme defalarca şans veren ve ülkemizde birçok Yunan gazetecinin serbestçe çalışabilmesinden gurur duyan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, ne gazetecilerin taciz edilmesinin veya hedef alınmasının ne de Yunanistan’daki bazı yayınların sorumsuzca davranışlarının, barış davasına hizmet etmediği kanaatindedir."

YUNANİSTAN BÜYÜKELÇİSİ BAKANLIĞA ÇAĞRILMIŞTI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'da yayın yapan bir gazetenin Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkındaki çirkin haber başlığıyla ilgili Yunanistan Büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını açıklamıştı. Çavuşoğlu, "Yunan gazetesi alçakça bir manşet attı. Yunan Büyükelçiyi bakanlığa çağırdık" ifadesini kullanmıştı.

YUNAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: ÖZÜR DİLEMELİLER

Yunan Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada "Saldırgan dil kullanımı ülkemizin siyasi kültürüne aykırıdır ve ancak kınanabilir" denilmişti. "Yunanistan'da ifade ve basın özgürlüğü koruma altındadır" sözlerine yer verilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan manşet için "Saldırgan dil kullanımı ülkemizin siyasi kültürüne aykırıdır ve ancak kınanabilir. Özür dilemeliler" ifadeleri kullanılmıştı.  

Politika