Amazon, iRobot’u satın alabilmek için harekete geçti

Amazon, iRobot’u satın alabilmek için harekete geçti

Amazon gücünü internet sitesinden alan bir teknoloji şirketi. Bununla birlikte Amerikalı teknoloji devinin onlarca farklı teknoloji ürününe milyarlarca dolarlık yatırımı olduğu da biliniyor.

Şirket şimdilik elektronik kitap okuyucuları dışında elektronik cihaz kategorisinde çok nam salabilmiş değil, ancak yakın gelecekte bu durum tersine dönebilir.

 

 

Amazon çalışanları, ırkçılık konusunda şikayette bulundu

Amazon’un elektronik aletler içerisinde en çok ilgi duyduklarının başında robot süpürgeler geliyor. Bu konudaki ilk ciddi hamlesini 2012 yılında yapan ve Kiva System’i satın alan Amazon, sonrasındaki senelerde uzun bir sessizliğe bürünmüş ancak 2021 yılında ise yeniden harekete geçerek Amazon Astro ile ilk akıllı ev robotunu satışa sunmuştu.

amazon

Amazon iRobot için harekete geçti

İşte şirket bu defa araya uzun yılların girmesine müsaade etmek istemiyor ve bu nedenle de iRobot markasını bünyesine katmak istiyor. 1990 yılında 3 ortak tarafından kurulan ve halen de o ortakların biri olan Colin Angle tarafından yönetilen iRobot, çok uzun yıllardır robot pazarı için çalışan bir firma görünümü veriyor.

Amazon, kuantum ağ araştırmaları için bir merkez açıyor

Ülkemizde de 2019 yılında satışlarına başlanan robot süpürge modeliyle bir anda tanınırlığını arttıran şirket, bu sektöründe öncülerinden biri olarak kabul ediliyor. Özellikle dünya genelinde 30 milyondan fazla sattığı Roomba modeliyle bilinen iRobot, yakın bir zamanda Amazon’un bir parçası olabilir.

Amerikalı teknoloji devi, bu şirket için tamamı hemen ve nakit olarak ödenmek üzere 1,7 milyar dolar ödeyebileceğini duyurdu. Angle ise şimdilik bu teklifi değerlendiriyor. Eğer teklif kabul görürse, şirketin CEO koltuğundaki isim de değişmeyecek ve Angle görevine bugün olduğu gibi devam edecek.

Kuzey Koreli hackerlar gmail hesaplarını hedef alıyor

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji