Anadolu Üniversitesi öğrencilerinden KHK boykotu: Akademi susmayacak!

Anadolu Üniversitesi öğrencilerinden KHK boykotu: Akademi susmayacak!

Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencileri, 686 sayılı KHK ile yüzlerce akademisyenin ihraç edilmesine karşı ders boykotu yaptı.İhraç edilen akademisyenlerin 28'i Anadolu Üniversitesi bünyesinde görev yapıyordu.Yayımlanan...

Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencileri, 686 sayılı KHK ile yüzlerce akademisyenin ihraç edilmesine karşı ders boykotu yaptı.

İhraç edilen akademisyenlerin 28'i Anadolu Üniversitesi bünyesinde görev yapıyordu.

Yayımlanan KHK sonrası fakültelerinde 5 hocanın atıldığını belirten boykotun çağrıcısı Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Topluluğu; "Nikaragua Devrim’ini bastırmak için ilk önce eğitimcilerin öldürülmesi nasıl tesadüf değilse bugün iktidarın erkini sağlamlaştıması için kendine muhalif akademisyenleri ihraç etmesi de tesadüf değildir. İktidar bugüne kadar en çok düşünenlerden, sorgulayanlardan korkmuştur. Tam da bu yüzden normaldir bugün akademiye saldırması. Ancak üniversite, iktidarın ideolojisini koruyup geliştiren; toplumu “sessizlik kültürü''ne hapseden bir yapı değildir ve tüm saldırılara rağmen de olmayacaktır." dedi.

BirGün'de yer alan habere göre, "Sosyoloji bir bölümden fazlasıdır" diyen öğrenciler, boykot gerekçelerini şöyle açıkladı:

"İhraç edilen hocalarımız bir akademisyenden fazlasıdır. Onlar bizim ortak yaşamımızın aynasıdır, vicdanımızın aynasıdır, umutlarımızın aynasıdır.

Bizler tercihini barıştan yana, umuttan yana ve çocukların gülüşünden yana yapan başı dik hocalarımızın öğrencileriyiz. Bizler Behice Boran’ın, Pınar Selek’in, İsmail Beşikçi’nin öğrencileriyiz.

Ve bugün üzerimize düşeni yapmak zorundayız. Belki de bugüne kadar ki çıkaramadığımız her sese dönüşmeliyiz. Hem kendi sesimizi çıkarıp hem de başka seslere kulak vermeliyiz. Dinlemek ve dinlenmek arzusunun eşit olduğunu haykırmalıyız.

Bu hafta çığlıklarımızla o cansız yapıya can olacağız. Bu hafta şarkılarımızla koridorlarda çınlayacağız.

Bir başkaldırı her şeydir. Bir boykot her şeydir.

Bunu yaptığımızda o koltuğunda oturanlar silkelenecekler. Ve bunu yaptığımızda bugüne kadar enselerimize basıp basamak atlayanlar, kafamızı yerden kaldırıp onlara baktığımızda hiç de saygı ve minnetle dolmadığımızı görecekler."

">

Önceki ve Sonraki Haberler
Eğitim