Anayasa profesöründen flaş erken seçim açıklaması: Erdoğan aday olmayacak!

Anayasa profesöründen flaş erken seçim açıklaması: Erdoğan aday olmayacak!

CHP Milletvekili İbrahim Kaboğlu, erken seçim ihtimalini değerlendirdi. İbrahim Kaboğlu AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tekrar aday olmayacağını belirtti.

CHP Milletvekili İbrahim Kaboğlu, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamayla erken seçim ihtimalini değerlendirdi. İbrahim Kaboğlu AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tekrar aday olmayacağını belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili, Anayasa Hukuku Profesörü İbrahim Özden Kaboğlu, Twitter'dan yaptığı açıklamada erken seçime gitmenin şu anda kanunen zor olduğunu ve Cumhur İttifakının erken seçim kararı alması için Mecliste 360 kişilik çoğunluğu sağlaması gerektiğini açıkladı. Kaboğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'nın erken seçim kararı alması halinde, tekrar aday olamayacağını da ifade etti.

''ERKEN SEÇİM NEDEN ZOR?

CHP'li Kaboğlu'nun yaptığı açıklama;

Anayasal kurallar açık:

"Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir" (md.101).

"Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir" (md.116).

Bu nedenle, yenilemeye CB karar verirse bir kez daha aday olamaz. TBMM'nin kararı için ise, 360 oya gerek var. Cumhur İttifakı toplam oyu ise, bu sayının çok altında. Bu nedenle erken seçimi üzerine konuşanlar, önce Anayasa'yı okumalı.''

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika