Anket: AK Parti seçmeni, yanlış dış politika izlendiğini düşünüyor

Anket: AK Parti seçmeni, yanlış dış politika izlendiğini düşünüyor

Metropoll Araştırma’nın anketine göre; halkın yüzde 65,7'si, mülteci sayısının son yıllarda artmasının nedeninin hükümetin “yanlış dış politika izlemesi” düşüncesine katılırken yüzde 24,7’si ise katılmadığını söyledi.

Metropoll Araştırma, mülteci ve dış politikaya ilişkin olarak yaptığı anketinde, “‘Sığınmacı sayısının son yıllarda artmasının nedeni hükümetin izlediği yanlış dış politikadır’ iddiasına katılıyor musunuz” sorusunu yöneltti

Katılımcıların yüzde 65,7’si bu iddiaya katıldığını söylerken, yüzde 24,7’si ise katılmadığını söyledi. Öte yandan bu oran İyi Parti tabanında yüzde 96, HDP tabanında yüzde 92, CHP tabanında yüzde 88 olarak ölçüldü. “Yanlış dış politika” iddialarına katılanların oranı Adalet ve Kalkınma Partisi tabanında yüzde 46,7, Milliyetçi Hareket Partisi tabanında da yüzde 50 oldu.

461572-3.jpg

Anket: Muhalefet sorumlu mu?

MetroPOLL, yurttaşlara „Sığınmacılar konusunda Suriye’ye asker gönderilmesine destek veren muhalefeti sorumlu buluyor musunuz?“ sorusu yöneltildi. Yurttaşların yüzde 41,9’u „Evet, buluyorum“ yanıtı verirken, yüzde 36,5’i „Hayır, bulmuyorum“ dedi. Fikrinin olmadığını ya da cevap vermek istemediğini belirtenlerin oranı ise yüzde 21,6 oldu.

Partilere göre verilen yanıtların istatistiklerini de paylaşan anket şirketinin sonuçlarına göre; AK Partili seçmenin yüzde 37,3’ü, CHP seçmeninin yüzde 49,3’ü, İYİ Parti seçmeninin yüzde 52,1’i, HDP seçmeninin yüzde 58,3’ü, MHP seçmeninin yüzde 33’ü, Saadet Partisi seçmeninin ise yüzde 34,8’i muhalefetin asker gönderilmesine destek vermesinden ötürü, göçmen sorununda sorumlu olduğunu düşünüyor.

461572-4.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem