Anket sonucu açıklandı… Erdoğan’a destek psikolojik sınırda

Anket sonucu açıklandı… Erdoğan’a destek psikolojik sınırda

MetroPOLL'ün anket sonucu, "Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı görevini yapış tarzını onaylıyor musunuz?" sorusuna halkın yüzde 50.8'i olumlu yanıt verdi.

MetroPOLL'ün araştırmasına göre, "Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı görevini yapış tarzını onaylıyor musunuz?" sorusuna halkın yüzde 50.8'i olumlu yanıt verdi.

Anket sonucu açıklandı… Erdoğan’a destek psikolojik sınırda. MetroPOLL Araştırma'nın Twitter hesabından yayınladığı 'Türkiye'nin Nabzı Mayıs 2020' ' anket sonucu 'na göre, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'a görev onayı verenlerin oranı yüzde 50.8 oldu.

Erdoğan'ın 'Cumhurbaşkanlığı görevini yapış tarzını' onaylamayanların oranı ise yüzde 39.8. Soruya 'Fikrim yok/cevap yok' diyenlerin oranı da yüzde 9.4.

Araştırmaya göre AKP'lilerin yüzde 85.6'sı Erdoğan'a onay verirken, MHP'lilerde bu oran 64.5, CHP'lilerde 28.3. İYİ Partililerden AKP'li Cumhurbaşkanı Edoğan'a destek ise yüzde 11.8 olarak anket sonuçlarına yansıdı.

erdogan-anket MetroPOLL

Seçer: Türkiye’nin en güçlü belediyelerinden bir tanesiyiz

ANASAYFA 

En son 2019 Türkiye yerel seçimlerinde ne olmuştu?

Türkiye 31 Mart Pazar günü iki bakımdan yakın zamanda yapılan seçimlerden farklı bir ortamda yerel seçimleri yaşadı.

Birinci farklılık, ilk defa 24 Haziran seçimlerinde tecrübe ettiğimiz siyasi parti ittifaklarının, gayri resmi olarak da olsa ilk defa bir yerel seçimde gördük.

AK Parti ve MHP Cumhur İttifakı olarak, CHP ve İYİ Parti de Millet İttifakı olarak birçok il ve ilçede ortak aday gösterdiler.

İkinci farklılık ise 2009 yerel seçimlerinden bu yana ilk defa AK Parti oldukça olumsuz ekonomik koşullar altında seçim mücadelesi verdi.

2014'e göre ne değişti?

Aşağıdaki tablo partilerin 2014 ve 2019 yerel seçimlerinde partilerin kazandıkları il sayısını gösteriyor.

Buna göre AK Parti ve HDP toplam il sayısında gerileme yaşarken, CHP ve MHP il sayısını arttırmayı başarıyor. Kuşkusuz burada en yüksek artış CHP'de.

Seçimin, bilenler için sürpriz olmasa da, en farklı sonuçlarından biri Tunceli'de birinciliği elde eden Türkiye Komünist Partisi.

Parti Seçim 2014 Seçim 2019

AK Parti 48 -39

CHP 14 - 21

BDP / HDP 10 - 8

MHP 8 - 11

TKP 0 - 1

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.