Aramızdan ayrılalı 15 yıl oldu... Kazım Koyuncu unutulmadı!

"Devrimi düşlüyorsan ona göre yaşarsın. yürüyüşün farklı olur. bakkala, manava başka türlü davranırsın. bunun için sana kimse puan yazmaz tabii ama anlarlar orada birisi farklı yürüyordur" diyen Kazım Koyuncu aramızdan ayrılalı 15 yıl oldu.

"Devrimi düşlüyorsan ona göre yaşarsın. yürüyüşün farklı olur. bakkala, manava başka türlü davranırsın. bunun için sana kimse puan yazmaz tabii ama anlarlar orada birisi farklı yürüyordur" diyen Kazım Koyuncu aramızdan ayrılalı 15 yıl oldu.

Resmi doğum tarihi 10 Mayıs 1972 olsa da 7 Kasım 1971'de Artvin'in Hopa ilçesine bağlı Yeşilköy'de doğan Kazım Koyuncu, 1989'da köyünden ayrılarak İstanbul Üniversitesi'nde Kamu Yönetimi Bölümü'ne kayıt yaptırdı.

1993'te okulu bırakan Koyuncu yıllar sonra bunun nedenini, "Zor dönemler, o okulu bitirip kaymakam falan olacaksın ya da kendi istediğin işi yapacaksın ama hep soru işaretleri olacak, sonu nereye varacak? Bu tercihlerden soru işaretli olanını tercih ettim" şeklinde açıkladı.

Karadeniz müziğini rock müzikle birleştirip kendi tarzını oluşturan Koyuncu, arkadaşlarıyla birlikte 'Zuğaşi Berepe' adında bir grup kuran Koyuncu, hem yeni grubuyla hem 'Dinmeyen' grubuyla çalıştı.

Koyuncu, yeni grubuyla ilk albümü Va Mişkunan'ı (Bilmiyoruz) 1995'te yayınlarken sanatçı, bu yeni tarzıyla müzikseverler tarafından olumlu tepkiler aldı. Bu arada 'Dinmeyen' grubu 1996'da Sisler Duvarı albümünü çıkarmasının hemen ardından, Zuğaşi Berepe grubu ise ikinci albümleri İgzas'tan sonra 1999'da dağıldı. Sanatında yenilikler ve denemeler yapmaktan kaçınmayan, Karadeniz müziğinin hem sert hem de duygusal yapısını eserlerine taşıyan Koyuncu'nun ilk kişisel albümü "Viya!" ise 2001'de müzik marketlerdeki yerini aldı.

Koyuncu, esas tanınırlığını 2002'de yayınlanan 'Gülbeyaz' isimli televizyon dizisinin müziklerini yapmasıyla elde ederken, dizinin ardından konser programları artmaya başladı ve 2004'te ikinci solo albümü 'Hayde'yi çıkardı.

Kanser teşhisi konulduğunda takvimler 2004'ün aralık ayını gösteriyordu ama doktorlar fazla yorulmaması gerektiğini söylese de sanatçı konserler vermeye devam etti. Son konserini 4 Şubat 2005'te Taksim'deki Yeni Melek Gösteri Merkezi’nde veren Koyuncu'nun o gün söylediği "Ha kanser ha konser" sözleri sevenleri tarafından unutulmadı.

Bir röportajında "Çocukken şiirle güzel oynuyordum. Şairlerle çok uğraşıyordum. Bir ceket yaptırmak istedim o zamanlar İstanbul'a gelirken, şair ceketi..." sözlerini sarf eden Kazım Koyuncu, tedavi gördüğü hastanede 25 Haziran 2005'te, 33 yaşındayken yaşamını yitirdi.

KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ NEDENİYLE TOPLU ANMA YAPILAMAYACAK

Koyuncu, ölümünün 15. yılında da unutulmadı. Koyuncu'nun kardeşi Niyazi Koyuncu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla bu yılki anmanın Koronavirüs salgını nedeniyle toplu olarak yapılmayacağını belirterek, "Bir araya gelmek, beraber ağlamak, birlikte ritüellerimiz her daim iyileştirici olmuştur. Ancak bu kez bir araya gelişimizin hepimizi tehlikeye atabilecek olmasında sebep anmanın topluca yapılmasına razı olamadık. Her şeyden öte insana Kazım Koyuncu tek bir kişinin bütüne nasıl bağlı olduğunu hissetmiş biriydi. Hepimizin Kazım Koyuncu'yu anlama ve sevme biçimi farklı olabilir, olmuştur. Bu nedenle dileyen kendi anma şeklini yaratmakta özgürdür" dedi.

İMAMOĞLU'NDAN KOYUNCU ANMASI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Koyuncu'yu, "Koyverdun gittun bizi. Karadeniz’in asi çocuğu seni hep özlem ve saygıyla anıyoruz" sözleriyle anarken, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise, "Her şeye rağmen yeryüzünde şarkılar söylemeye devam ettik' dedi ve bu dünyaya veda etti. 15 yıl önce aramızdan ayrılan Şair Ceketli Çocuk Kazım Koyuncu'yu sevgi ve özlemle anıyorum" paylaşımını yaptı.

Koyuncu'yu unutmayan isimlerden biri de Karadenizli halk müziği sanatçısı Selçuk Balcı oldu. Balcı, "Hep güzel konuşup tane tane anlattı. Yaşamanın ne kadar değerli ve basit olduğunu, hayattan ne beklenmesi gerektiğini tane tane tarif edip dünyaya teşekkür etti ve gitti. Sen hiç unutulmayacaksın" ifadelerini kullandı.

UMUDA, BARIŞA VE KARDEŞLİĞE ÇAĞIRIRDI HEP SESİN

Sanatçı Ferhat Tunç da Koyuncu'yu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, "Demek ki 15 Yıl olmuş susalı nefesin. Oysa umuda, barışa ve kardeşliğe çağırırdı hep sesin. Ah benim güzel kardeşim, sevgiyle ve özlemle anıyoruz seni" diyerek andı.

TRABZONSPOR DA UNUTMADI

Sıkı bir Trabzonspor taraftarı olan Koyuncu için Trabzonspor da bir anma mesajı paylaştı. Mesajda, "Şarkılarla geçtin aramızdan geçtin aramızdan Şair Ceketli Çocuk. Kazım Koyuncu'yu vefatının 15. yılında sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz" denildi.

Kültür Sanat