Arap Birliği’nin Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin bildirisine Türkiye’den ilk tepki

Arap Birliği’nin Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin bildirisine Türkiye’den ilk tepki

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Barış Pınarı Harekatı’na karşı Arap Birliği’nin yayınladığı bildiriyi kınayan bir açıklamada bulundu....

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Barış Pınarı Harekatı’na karşı Arap Birliği’nin yayınladığı bildiriyi kınayan bir açıklamada bulundu.

Altun, Twitter hesabından İngilizce olarak yaptığı açıklama şöyle:

“Bugün yayımladığı bildiride ülkemizin Suriye’nin kuzeydoğusunda gerçekleştirdiği terörle mücadele operasyonunu ‘işgal’ olarak tanımlayan Arap Birliği’ni en sert biçimde kınıyorum.

Türkiye’nin Filistin halkının haklarını savunmasından, Kudüs’ün işgalcilere peşkeş çekilmesine itiraz etmesinden, darbelere, cinayetlere ya da Yemen’de masum insanların bombalanması gibi olaylara karşı durmasından rahatsız olanların Arap dünyasını temsil etmediğini çok iyi biliyoruz.

Nüfusunun büyük çoğunluğu Araplardan oluşan bir bölgenin PKK terör örgütü tarafından işgal edilmesinden, masum Arap sivillerin yurtlarından sürülmesinden, Arap köylerinin yerle bir edilmesinden hiçbir rahatsızlık duymayanların, terörle mücadelemizden duyduğu rahatsızlık bizim için ancak bir gurur vesilesi olabilir.”

Arap Birliği, 'Barış Pınarı Harekatı'nı, "Bir Arap ülkesinin işgali ve egemenliğine saldırı" olarak nitelendirmişti.

Politika