Atanan rektörler üniversitelerde eşe dosta kadro açtı, liyakat unutuldu

Atanan rektörler üniversitelerde eşe dosta kadro açtı, liyakat unutuldu

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, 16 üniversiteye yapılan rektör atamalarını değerlendirdi, "Atanan rektörler üniversiteleri eş dost çiftliğine çevirdi" dedi

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, 16 üniversiteye yapılan rektör atamalarını değerlendirdi: “Atanan rektörlerin de üniversiteleri aile-eş dost-hısım akraba çiftliğine çevirdiği, eşlerine, çocuklarına gelin ve damatlarına akademik unvanlar, bölüm başkanlıkları, yurt dışı burslar, üniversite içinde birkaç birimde birden görevlendirmeyle ilave maaş imkânları yaratmayı akademik niteliğin yükseltilmesinden de öncelikli görev gördükleri ortaya çıkıyor.”

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, 16 üniversiteye yapılan rektör atamalarını değerlendirdi. Toprak, “Atanan rektörlerin de üniversiteleri aile-eş dost-hısım akraba çiftliğine çevirdiği, eşlerine, çocuklarına gelin ve damatlarına akademik unvanlar, bölüm başkanlıkları, yurt dışı burslar, üniversite içinde birkaç birimde birden görevlendirmeyle ilave maaş imkânları yaratmayı akademik niteliğin yükseltilmesinden de öncelikli görev gördükleri ortaya çıkıyor” dedi. CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak; iç politika, dış politika ve ekonomiyi ele aldığı “Haftalık Değerlendirme Raporu”nu paylaştı.

"REKTÖRLER, ÖNDE GELEN ÜNİVERSİTELERİ EŞ DOST ÇİFTLİĞİNE ÇEVİRDİ"

Toprak, önde gelen üniversiteler dahil 16 üniversiteye yapılan rektör atamalarını şöyle değerlendirdi: “İktidarın 81 ilde üniversite açmakla övünmesine, üniversite öğrenimindeki öğrenci sayısının 8 milyonun üstüne çıktığını dile getirmesine karşılık üniversitelerimiz arasında küresel sıralamada ilk 100 arasında girebilen bir üniversitemiz bile kalmadı. Türk üniversitelerinin bu noktaya gelmesinde en büyük etken yükseköğrenimin de siyasallaştırılması, partizanlaştırılması, özerk bilimsel çalışma-araştırma ve özerk yönetim alanının daraltılarak tümden yok edilmesidir. Yapılan atamalara bakıldığında atanma kriterinin liyakat, bilimsel çalışmalarla öne çıkma, dünya çapında ses getiren bilimsel makalelere, buluşlara, yeni çığır açan yaklaşımlara sahip olmaktan ziyade, biat-itaat-siyasi yakınlık-partizanlık esasına dayandığı anlaşılıyor. Atanan rektörlerin de üniversiteleri aile-eş dost-hısım akraba çiftliğine çevirdiği, eşlerine, çocuklarına gelin ve damatlarına akademik unvanlar, bölüm başkanlıkları, yurt dışı burslar, üniversite içinde birkaç birimde birden görevlendirmeyle ilave maaş imkânları yaratmayı akademik niteliğin yükseltilmesinden de öncelikli görev gördükleri ortaya çıkıyor.”

"ÇALIŞMA ÇAĞINDAKİ NÜFUS ARTIYOR, TÜİK İŞGÜCÜNE KATMIYOR"

TÜİK’in tartışma yaratan işsizlik rakamları ile ilgili Toprak, “İşgücü, çalışma çağındaki nüfus artıyor ancak bu kişiler TÜİK’e göre çalışmaya ihtiyacı olmadığı için işgücüne katılmıyor. Hatta 2,7 milyonu işinden ve çalışmaktan da vazgeçiyor! İşgücüne dahil olmayanlardan 4,7 milyon kişi çalışmaya hazır olduğu halde iş aramıyor, 1,3 milyon kişi iş bulma ümidi olmadığı için, 3,3 milyon kişi de diğer nedenlerle iş aramıyor” dedi.

"DERHAL LAM İLE DİYALOG BAŞLATILMALI"

Toprak, Doğu Akdeniz’de Türkiye tarafından MTA Oruç Reis Sismik Araştırma ve Sondaj Gemisi’nin faaliyetleri için ilan edilen NAVTEX’ler ile birlikte Türkiye-Yunanistan-Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında tırmanan gerginlik ve ilan edilen bölgelere savaş gemilerinin gönderilmesi tartışmalarına ilişkin de yorum yaptı. Konu hakkında, “ Mısır ile süratle diyaloga geçilerek, Yunanistan ile imzalanan anlaşmanın Mısır Parlamentosu tarafından onaylanmasının engellenmesi ve Mısır ile Türkiye arasında Deniz Sınırları Anlaşması imzalanması girişimlerine hız verilmelidir. Yunanistan’ın Şam’a büyükelçi ataması, bu ülke ile de işbirliği, deniz sınırları anlaşması imzalama girişimlerinin önü kesilmeli, derhal Şam yönetimi ile de diyalog başlatılmalıdır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iki ülke istihbarat örgütleri arasında temaslar yürütüldüğünü ifade etmesi diğer yanıyla Mısır’la kapalı kapılar ardında diyalog diplomasisi yürütülmesine başlandığını dile getirmesi öngörümüz açısından olumlu bir gelişmedir” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 07:20 Seçil Erzan güvenlik nedeniyle Candan kardeşlerin 2 kişilik koğuşunda...
 2. 00:20 "İçerisi Şampiyonlar Ligi gibi" denmişti! Kolpaçino 4'ün fragmanı yayınlandı! Yorum yağdı
 3. 00:20 29 KASIM REYTİNG SONUÇLARI açıklandı mı? Dilek Taşı, Şahane Hayatım, Kuruluş Osman, MasterChef reyting birincisi kim?
 4. 23:00 MasterChef All Star ikinci dokunulmazlığı kim, hangi takım kazandı? 29 Kasım 2023 MasterChef'te eleme adayı kim oldu?
 5. 21:40 DİLEK TAŞI 12. BÖLÜM TEK PARÇA İZLE! Kanal D Dilek Taşı son bölümde neler oldu, yeni bölümde neler yaşanacak?
 6. 21:00 ŞAHANE HAYATIM 5. BÖLÜM İZLE! Şahane Hayatım dizisi son bölümde neler oldu? FOX TV yayın akışı
 7. 20:20 Kim Milyoner Olmak İster'de 10.000 TL'lik soruda elenen yarışmacı çok şaşırttı! Tüm jokerlerini kullandı
 8. 19:40 KURULUŞ OSMAN 138. BÖLÜM İZLE! Kuruluş Osman dizisi son bölümde neler oldu, yeni bölüm konusu ne? ATV yayın akışı
 9. 19:36 Almanya'da enflasyon kasımda beklentinin üzerinde yavaşladı
 10. 19:13 İspanya'da 200'den fazla kuruluş, hükümetten İsrail ile silah ticaretini kesmesini istedi
 11. 18:54 Borsa günü düşüşle tamamladı
 12. 18:53 İstanbul için uyarı: Kuvvetli yağış gece yarısına kadar etkisini sürdürecek
 13. 18:18 TikTok'ta para karşılığı müstehcen içerikli yayın yapan kadın, aylık kazancını açıkladı
 14. 18:14 Dudak uçuklatan fiyat: Domino's satılıyor
 15. 18:10 Konya'da karbonmonoksit gazından zehirlenen çift hayatını kaybetti
 16. 18:00 Wonder Woman oyunu hakkında ayrıntılar paylaşıldı
 17. 17:49 ABD'de mortgage faizleri gerilemeye devam etti
 18. 17:24 Arda Turan'dan fon dolandırıcılığı davası hakkında açıklama
 19. 17:20 Kızılcık Şerbeti'nin Kıvılcım'ı Evrim Alasya'nın asıl mesleği bakın neymiş! Duyanlar çok şaşırdı
 20. 17:09 İstanbul'da trafik yoğunluğu yüzde 90'a dayandı!
Gündem Haberleri