Atatürk Havalimanı’na yapılacak millet bahçesi töreni için zorlama

Atatürk Havalimanı’na yapılacak millet bahçesi töreni için zorlama

Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, Atatürk Havalimanı'na yapılacak millet bahçesindeki fidan dikme törenine katılım için okul müdürlerinin "teyakkuza geçirildiğini" söyledi.

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre İstanbul'da bir lisenin müdürü, öğretmenlerin olduğu iletişim grubuna “Etkinliğe idareci, öğretmen, veli ve öğrenci dahil olmak üzere katılım talep ediyorlar. Her okuldan, okulun yüzde 20’si kadar katılım bekleniyormuş. Okul bahçelerine servis araçları göndereceklermiş. Araç için bizden sayı talep ediyorlar” mesajı gönderdi.

Duruma tepki gösteren Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, “AKP’nin eğitime siyaseti bulaştırma konusunda vites attığı, peş peşe yaşanan gelişmelerle anlaşılıyor” dedi. Özbay, “‘Okullara siyaset sokulmasın’ derken, okullar siyasetin içine sokulmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen ve İstanbul’un Fethi'nin yıldönümünün vesile edildiği etkinlik için civar il ve ilçelerdeki tüm milli eğitim müdürleri ve okul yöneticileri teyakkuza geçirildi” diye konuştu.

Okullara dayatma yapıldığını ve, “Mazeret kabul edilmeyecektir” notu düşüldüğünü aktaran Kadem Özbay, “Eğitim emekçilerinin ve bir kısmı yaklaşan sınavlar için okul dışında da ders başında olan öğrencilerin tatil günleri ne hakla gasp edilmekte? Bu insanları kendi iradelerini hiçe sayarak oraya taşımanın yasal dayanağı ne? Öğretmenlere kendi alanları dışındaki bu organizasyon dayatması hukuksuzdur, baskıdır, mobbingdir” diye ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem