Atatürk'e hakaret eden Ak Partili meclis üyesinin cezası kesinleşti

Atatürk'e hakaret eden Ak Partili meclis üyesinin cezası kesinleşti

Sosyal medya hesabından Atatürk'e yönelik hakaret içeren paylaşımlarda bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Meclisinin Ak Partili üyesi Hasan Uzunlar'a Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından açılan dava sonuçlandı. Uzunlar'a 1 yıl hapis cezası verildi.

 

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nin AKP Grup Başkan Vekili görevindeyken sosyal medya hesabından Atatürk'e yönelik hakaret içeren paylaşımlar yapan Hasan Uzunlar hakkında Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şubesi tarafından açılan dava sonuçlandı. Mahkeme, Uzunlar'a Atatürk'e hakaretten 1 yıl hapis cezası verdi. Daha sonra sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri göz önüne alarak cezayı 10 aya indirip hükmün açıklamasını erteledi.

2019 yılı 10 Kasım’ında sosyal medya hesabından Atatürk'e yönelik ağır hakaretler içeren alıntıları paylaşan Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi AKP Grup Başkan Vekili Hasan Uzunlar, hakkında Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şubesi dava açmıştı. Bu olaydan sonra görevinden alınan ve partisi tarafından kınama cezası verilen Uzunlar hakkında, Samsun 11. Asliye Ceza Mahkemesine açılan dava sonuçlandı.

“HAKARET KASTIM YOK”

Hakim önüne çıkan Hasan Uzunlar, olayla ilgili polis merkezinde verdiği ifadesini tekrar ederek, sosyal medya hesabının sahibi olduğu söyledi. Uzunlar savunmasında, “Söz konusu paylaşımı ben yaptım. Ancak bu yazıyı bizzat ben yazmadım. Sosyal medya üzerinde bulunan bu yazıyı alarak paylaşım ve beğeni yaptım. Bu nedenle sayfamda görünmektedir. Benim Atatürk’e karşı hakaret etme kastım bulunmamaktadır. Bu yazıları sadece paylaştım. Yaptığım paylaşımın suç olduğunu düşünmüyorum” diyerek suçsuz olduğunu ifade etti.

“BU PAYLAŞIMLAR İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ OLAMAZ”

Mahkeme, başka birinden alıntı bir sözün kişinin sosyal medya hesabında paylaşması ile kendi yorumunu paylaşması arasında bir farkın olmadığını belirterek, “Sanığın Mustafa kemal Atatürk’e yönelik olarak yaptığı paylaşımının ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği, ağır eleştiri sınırını aşarak Mustafa Kemal Atatürk’ün onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyuta ulaştığı sonucuna” varıldığını belirterek Hasan Uzunlar’a 1 yıl hapis cezası verdi. Daha sonra mahkeme, cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkilerini göz önünde bulundurularak Uzunlar’ın cazasını 10 aya indirip, hükmün açıklamasını geri bıraktı. Uzunlar, 5 yıl içerisinde her hangi bir suçtan hüküm giyerse bu cezayı da çekeceği açıklandı.

SANIK AVUKATLARI KARARA İTİRAZ ETTİ

Asliye Ceza Mahkemesinin kararının ardından Uzunlar’ın avukatları, müvekkillerinin hakaret kastı ile hareket etmediğini ileri sürerek, “Söz konusu yazının içerini tam bilmeyip, ironik ve şaka mahiyetli olduğunu düşünerek hareket etmiştir. Hakaret kastı yoktur” diyerek bir üst mahkeme olan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz etti. Ancak mahkeme yapılan itirazı reddetti.

“VERİLEN CEZA ÇOK AZ”

ADD Samsun Şubesi Başkanı Işık Özkefeli, halkı kin ve nefrete sürükleyen, kutuplaştırma gayesi olan bu suça 10 ay hapis cezası verilmesini az bulduklarını açıkladı. 

AKP’li Uzunlar’ın Atatürk’e kasten ve bilerek hakaret ettiğini ifade eden Özkefeli, şunları dile getirdi:

" Aynı ifadeler Cumhurbaşkanına yapıldığında gözaltına alma, tutuklama gibi ceza tedbirleri uygulanmakta iken bu ceza çifte standart sonucunu doğurmuştur.  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e mahkeme kararı ile hakaret ettiği resmen belgelenen zatın Samsun Büyükşehir Belediyesi makamların da ne işi var?  Son günlerde kimi devlet erkanın da içinde bulunduğu gerek Atatürk gerekse Cumhuriyetimizin tüm kazanım ve devrimlerine hakaret, hatta iftiralara dayanan şiddetli bir saldırıyı üzüntüyle izliyoruz.  Üstelik bu tecavüzlerin devletin en üst makamlarından başlayarak, adeta komut alınmış gibi alt seviyelerde görülmesi Türkiye Cumhuriyeti’nin sistemli bir saldırıya maruz kaldığının göstergesidir. Ama, Türkiye Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal Atatürk sahipsiz değildir."

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR