‘Ateistim, aşureyi yemem doğru mu?’ sorusuna Erdoğan’ın eski danışmanından ilginç yanıt

‘Ateistim, aşureyi yemem doğru mu?’ sorusuna Erdoğan’ın eski danışmanından ilginç yanıt

Akademisyen Candan Badem Tunceli Belediyesinin aşure etkinliğine ilişkin ilginç bir soru ortaya attı. Yanıt Akif Beki’den geldi.Badem, “Bir ateist olarak belediyemizin yarınki aşuresini yemem doğru olur mu? Aşureyi dinsel bir tören...

Akademisyen Candan Badem Tunceli Belediyesinin aşure etkinliğine ilişkin ilginç bir soru ortaya attı. Yanıt Akif Beki’den geldi.

Badem, “Bir ateist olarak belediyemizin yarınki aşuresini yemem doğru olur mu? Aşureyi dinsel bir tören olarak mı görmeli yoksa toplumsal dayanışmanın ve yerel kültürün bir parçası olarak mı? (Komşuların getirdiği aşureyi yiyorum elbette ama o kamusal alanda değil ve komşuluk ilişkisi)” diye sordu.

'RÜŞVET DEĞİLDİR, YİYEBİLİRSİNİZ'

Bu soruya ilginç bir isimden yanıt geldi. Bir dönem Erdoğan’ın danışmanlığını yapan ancak iktidarı eleştirdiği için yandaş mahalleden uzaklaşan Akif Beki “Madem sordunuz: ‘Rüşvet değildir’, yiyebilirsiniz, afiyet olsun:)” yanıtını verdi.

Badem’in sorusuna komünist kimliğiyle bilinen Orhan Aydın da “Benim için tüm Dersim halkı birbirine can cana komşudur Candan..git ye kardeş..iki kaşık da benim için ye..” cevabını verdi.