Avrupa Birliği seyahat listesini güncelledi: 6 ülkeye daha kapılarını açıyor

Avrupa Birliği seyahat listesini güncelledi: 6 ülkeye daha kapılarını açıyor

Avrupa Birliği, Covid-19 salgını sebebiyle kapattığı dış sınırlarını Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda, Ruanda, Singapur ve Tayland’a kademeli olarak açacak.

Avrupa Birliği, Covid-19 salgını sebebiyle kapattığı dış sınırlarını Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda, Ruanda, Singapur ve Tayland’a kademeli olarak açacak.

Covid-19 salgınının dünya geneline yayıldığı mart ayından itibaren sınırlarını kapatan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, seyahat kısıtlamalarını kaldırdığı ülkeler listesini güncelledi. En son 22 Ekim’de güncellenen seyahat kısımlarının kaldırılmasının ‘tavsiye edildiği’ ülkeler listesinin son hali AB Konseyi tarafından yayımlandı. Listeye göre, Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında mart ayında tamamen kapatılan AB dış sınırları, Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda, Ruanda, Singapur, Güney Kore ve Tayland'a kademeli olarak açılacak. AB ülkelerinin vatandaşlarına seyahat izni vermesi halinde Çin'e de sınırlar açık olacak. Listede yer almayan bütün ülkelere AB ülkelerinin seyahat kısıtlamaları devam edecek. Öte yandan, söz konusu liste, ülkelerdeki Covid-19 durumuna ve kısıtlayıcı tedbirlere göre tekrar güncellenecek. Bu durumda, listede yer almayan ve AB'den resmen ayrılan İngiltere'ye de yıl bitimine kadar uygulanan geçiş sürecinin bitmesiyle seyahat kısıtlaması uygulanacak.

LİSTE ‘TAVSİYE’ NİTELİĞİNDE

AB, mart ayında salgının yayılmasını engellemek için 27 üye ülkenin yanı sıra Schengen bölgesinin parçası olan İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'ye zorunlu olmayan seyahatlere kısıtlamalar getirmişti. Üye ülkeler için bağlayıcılığı bulunmayan liste, "tavsiye" niteliği taşıyor.

Dünya