Avrupa'dan yaptırım ilanı geldi

Avrupa'dan yaptırım ilanı geldi

Almanya, Fransa ve İtalya, Libya’daki savaşa müdahale eden ve bu ülkeye silah sevkıyatı yapan ülkelere karşı yaptırım kararı uygulanabileceğini ilan etti.

Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesi için Brüksel’de bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Libya’daki gelişmeleri değerlendirmek üzere yaptığı toplantının ardından ortak bildiriye imza attı. 

 Bildiride, Libya’daki savaşa müdahalede bulunan ülkelere hitaben, “Libya’ya uygulanan silah ambargosunun deniz, kara ve hava yolu ile delinmeye devam edilmesi halinde, yaptırım uygulama seçeneğini açık tutuyoruz” denildi.

ÜLKE İSMİ VERİLMEDİ

Söz konusu bildiride, herhangi bir ülkenin adının yer almaması dikkat çekti. Ancak uluslararası kamuoyunda, 'silah ambargosunu sürekli ihlal eden ülkeler' olarak Türkiye ve Rusya’ya işaret edildiği biliniyor. Türkiye bu savaşta, Müslüman Kardeşler’e yakınlığıyla bilinen Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni (UMH), Rusya, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ise Hafter’e bağlı Libya UIusal Ordusu’nu destekliyor.  

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya