Ayasofya imamından 'ekonomi' tavsiyeleri

Ayasofya imamından 'ekonomi' tavsiyeleri

Daha önce yaptığı laiklik ve İstanbul Sözleşmesine yönelik yorumlarının ardından Ayasofya baş imamı Mehmet Boynukalın'dan bu kez de ekonomi yorumu geldi.

Ayasofya'nın cami statüsünde ibadete açılmasının ardından 'baş imam' olarak atanan Mehmet Boynukalın, sosyal medya üzerinden tartışma yaratan açıklamalarını sürdürüyor. Daha önce laiklik ve İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin tepki çeken açıklamalarda bulunmuştu. Boynukalın, bu açıklamalarına bir yenisini ekledi.

Gece yarısı bir Cumhurbaşkanı Kararı ile faizi yüzde 17'den yüzde 19'a çıkaran Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal görevden alındı. Bu görevden almanın ardından kısa süre içerisinde çok sayıda Merkez Bankası Başkanı değişmiş oldu. Piyasalar duruma olumsuz tepki verdi. Pazartesi günü piyasaların açılmasıyla birlikte döviz kurlarında yüzde 10'a yakın bir artış yaşandı. Borsa İstanbul'da ise tarihi bir düşüş meydana geldi ve zaman zaman işlemler durdurulmak zorunda kalındı.

Döviz ve altının bu denli artışının ardından ekonomistler korkutan yorumlarda bulundu. Bir yorum da Ayasofya Baş İmamı Mehmet Boynukalın'dan geldi. Boynukalın, "Bundan yüz yıl önce olduğu gibi istiklal mücadelesi veriyoruz yedi düvele karşı. Terörle, ekonomik savaşla vs. üzerimize geliniyor. Bize düşen sabırla mücadeleye devam etmektir. Allah millete, devlete zeval vermesin. Yolunda olanlara Rabbimiz yardım edecektir" ifadelerini kullandı. Boynukalın'ın bu paylaşımına tepki geldi. Ayasofya imamının ekonomi alanında böyle bir paylaşım yapması kimi çevrelerce 'yanlış' olarak yorumlandı.

boynukalin-tweet-1.png

Gelen tepkiler üzerine bir açıklamada daha bulunan Boynukalın, "Faizin azaltılması ve sonunda tamamen kaldırılması hem İslam'ın hem de aklın gereğidir. Güçlü ekonomilerde faiz % 0-1 arasında. O sebeple faizcilerle mücadele etmek de İslam'ın bir emridir. Önceki tivitim biraz da bununla ilgilidir" dedi.

Tepkiler azalmayınca bir açıklama daha yapan Boynukalın, kendi fikirlerini paylaştığını söyleyerek, "Herkes fikrini söylemekte serbest. Ama hakaret, küfür içeren veya polemik amaçlı olan mesajları engelliyorum" ifadelerini kullandı.

boynukalin-tweet-2.png

Boynukalın'ın bu paylaşımlarının ardından 'Ayasofya imamı' Twitter'da TT (trend topic) listesine girdi. 

tt.png

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi