AYM'den Boğaziçi'ni kurtaracak karar!

AYM'den Boğaziçi'ni kurtaracak karar!

İstanbul’da Boğaziçi ön görünümünü “imar barışı” kapsamına alan düzenleme, 2 yıl sonra Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Bu bölgelerde imar barışından faydalanan yapıların durumu merak konusu oldu.

AKP'nin 2018'de meclise sunduğu yasa teklifiyle Boğaziçi ön görünümünde kalan bazı mahalleleri imar barışı kapsamına dahil edilmişti. Konuyu AYM'ye taşıyan CHP, iki sene sonra davayı kazandı. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, düzenlemenin oy birliğiyle iptaline karar verdi.

İstanbul’da Boğaziçi ön görünümünü “imar barışı” kapsamına alan düzenleme, 2 yıl sonra Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Bu bölgelerde imar barışından faydalanan yapıların durumu merak konusu oldu. 2018’de AKP’nin Meclis’e sunduğu yasa teklifiyle, İstanbul’da Sarıyer, Üsküdar, Beykoz ilçelerinin Boğaziçi ön görünümünde kalan bazı mahalleleri imar barışı kapsamına dahil edilmişti. Habertürk’ten Fevzi Çakır‘ın haberine göre, yasa sonrası, 3 ilçedeki 40 mahallede, kaçak ve imara aykırı yapılar, düzenleme uyarınca yapı kayıt belgesi alarak yasal hale geldi. Ancak, CHP düzenlemenin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. O başvuruda karar yaklaşık 2 yıl sonra çıktı. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, düzenlemenin oy birliğiyle iptaline karar verdi. AYM kararının gerekçesi daha sonra açıklanacak. Ancak AYM üyelerinin, düzenlemenin Boğaziçi Kanunu ve Çevrenin Korunması Hakkına aykırı olduğu konusunda görüş birliğine vardığı öğrenildi. Düzenleme Sarıyer’de Rumeli Kavağı, Yeni Mahalle, Merkez, Kocataş, Maden, Büyükdere, Çayırbaşı, İstinye, Kireçburnu, Tarabya Üstü, Rumeli Feneri, Rumelihisarı İle Baltalimanı ve Yeniköy’ün bazı bölümlerini, Beykoz’da Anadolu Kavağı, Anadolu Feneri, Yalıköy, Merkez, Gümüşsuyu, İncirköy, Çubuklu, Çiğdem, Paşabahçe, Anadolu Hisarı, Göksu Ve Göztepe’yi,, Üsküdar’da ise Kuzguncuk, Beylerbeyi, Küplüce, Kirazlıtepe, Çengelköy, Kuleli İle Kandilli’nin bir kısmını kapsıyordu.  

Politika